reklama

Gra planszowa „Herbatka u Prymasa” najlepsza w konkursie na 600-lecie prymasostwa

W Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie rozwiązano archidiecezjalny konkurs dla uczniów ogłoszony z okazji 600-lecia prymasostwa w Polsce. Laureatom gratulował i nagrody wręczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Konkurs ogłoszony został we wrześniu tego roku i skierowany był do uczniów wszystkich typów szkół. Uczniowie klas IV, V i VI SP mieli za zadanie wymyślić i wykonać grę dydaktyczną nawiązującą do historii lub dzisiejszej sytuacji prymasostwa. Ich starsi koledzy z klas VII przygotowywali komiks na ten temat, a młodzież ze szkół ponadpodstawowych projektowała plakat zachęcający do uczestnictwa w tegorocznych uroczystościach świętowojciechowych, podczas których jubileuszowy Rok Prymasowski zostanie uroczyście zakończony.

Z laureatami, ich rodzicami i katechetami, spotkał się 12 kwietnia abp Wojciech Polak. Oglądając nagrodzone i wyróżnione prace, dziękował za uczestnictwo w konkursie oraz chwalił pomysłowość i inwencję twórczą uczniów. Zaprosił też wszystkich na uroczystości świętowojciechowe, podczas których będzie okazja zwiedzić siedzibę Prymasów Polski i zobaczyć inne zabytki Wzgórza Lecha.

- Cieszę się, że biorąc udział w konkursie, mieliście okazję poznać nieco lepiej historię prymasostwa, która jest przecież naszą wspólną historią. A historia nie jest tylko pamięcią o przeszłości, ale otwiera nas na przyszłość, bo przecież czerpiemy i budujemy na tym, z czego wyrastamy – mówił do uczniów abp Wojciech Polak.

Na konkurs wpłynęło łącznie 27 prac, najwięcej w kategorii gra dydaktyczna. Jak mówi dr Teresa Kowalczyk, szefowa Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, uczniowie wykazali się wielką pomysłowością i zdolnościami manualnymi, wykorzystując różnorodne materiały i techniki. Komisja konkursowa nie tylko zapoznała się z efektami ich pracy, ale osobiście przetestowała każdą grę. Najwyżej oceniona została planszówka Wiktorii Paprockiej z parafii św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. Laureatka przyznała, że pomysł przyszedł jej do głowy podczas picia herbaty – stąd nazwa, a wszystkie elementy, od planszy począwszy poprzez karty z pytaniami i na pudełku skończywszy, wykonała w czasie ferii. Zwycięski gracz, gdy już pokona wszystkie pola i czyhające tam pułapki, zadania i pytania, zaproszony zostanie na herbatę do abp. Wojciecha Polaka, którego własnoręcznie wykonaną podobiznę Wiktoria umieściła w centralnej części planszy.

W kategorii komiks zwyciężył komiks przybliżający historię prymasostwa, w którym uwagę przykuwają nie tylko podane z humorem fakty, ale także dobrze uchwycone podobieństwo ostatnich Prymasów. Zwycięski plakat z kolei łączy w sobie różne techniki wykonania i przedstawia wizytówkę Gniezna – katedrę gnieźnieńską, do której prowadzą różne drogi z pozostawionymi na nich śladami stóp pielgrzymów.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace można było obejrzeć podczas spotkania, a Prymas Polski poczęstował gości nie tylko herbatą, ale i czekoladowym tortem.

bgk / Gniezno

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao