Hazard a przestępczość - nowatorskie badanie KUL

Kradzieże, włamania, rozboje, nielegalny handel, w tym narkotykami - to przestępstwa najpowszechniej występujące wśród osób przejawiających symptomy uzależnienia od hazardu.

Dr Bernadeta Lelonek-Kuleta z KUL zrealizowała pionierskie badanie poświęcone hazardowi, a grupą badaną byli więźniowie.

Badanie przeprowadzono w losowo wybranych jednostkach penitencjarnych na terenie całej Polski. Badania były anonimowe, a uczestnictwo w nich dobrowolne. W badaniach wzięło udział ponad 1000 więźniów.

Aż 20% skazanych przyznaje, że popełniali na wolności przestępstwa w wyniku uprawiania hazardu (są to osoby przejawiające symptomy uzależnienia od grania). Kradzieże, włamania, rozboje, nielegalny handel, w tym – narkotykami, to najpowszechniej występujące wśród tej grupy przestępstwa.

Wielu z nich to także osoby uzależnione lub nadużywające substancji psychoaktywnych - osadzeni deklarujący, że mieli w swoim życiu okresy nadużywania alkoholu istotnie częściej uprawiali hazard (69,9%), ta sama prawidłowość dotyczyła w jeszcze większym nasileniu narkotyków (81,4%).

Osadzeni w polskich zakładach karnych – mimo że jest to nielegalne – nadal korzystają z gier na pieniądze. Aż 13% badanych odbywających karę pozbawienia wolności przyznaje się do uprawiania hazardu – a najpopularniejsze wśród nich gry to gra w kości, karty i zakłady.

Najczęściej grają ci, którzy grali na wolności, a także gracze uzależnieni od hazardu. Co zastanawiające, ponad jedna czwarta graczy gra w zakładzie penitencjarnym częściej niż wcześniej grała na wolności.

Projekt badawczy został dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

O wynikach badań będzie można usłyszeć więcej podczas spotkania w Pracowni Duży Pokój (Warszawa, ul. Warecka 4/6) 20 listopada o godz. 12.00. Zaprasza na nie Fundacja Inspiratornia.

***

Fundacja Inspiratornia powstała w 2010 r. Specjalizuje się w organizowaniu kampanii społecznych oraz działaniach informacyjnych i edukacyjnych realizowanych w przestrzeni publicznej. Pierwszym takim działaniem było namalowanie graffiti poświęconego uzależnionym: „Leczyć zamiast karać". Od tego czasu Fundacja ma na koncie wiele szkoleń poświęconych uzależnieniom oraz kampanie społeczne. Wszystkie działania podejmowane przez Fundację mają na celu promocję rzetelnej wiedzy o współczesnych uzależnieniach.

Fundacja Inspiratornia, lk / Lublin

fundacja-inspiratornia.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao