Jasna Góra: modlitwa o pomyślność dla Polski, o pokój dla Europy i świata

W południe paulini, częstochowianie i pielgrzymi odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. - Wkroczmy w kolejne stulecie Niepodległej z Matką Bożą – zachęcają paulini.

 Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra zarządził, aby na zakończenie każdej Mszy św. na Jasnej Górze odśpiewana została dziś pieśń: „Boże, coś Polskę”. Na każdej Eucharystii zanoszona jest modlitwa w intencji Ojczyzny. Wybrzmi ona również podczas Mszy św. o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej - ta Eucharystia sprawowana jest w codziennie w tej intencji.

Modlitwę Apelu Jasnogórskiego w dniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprowadzi w Kaplicy Matki Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po niej rozpocznie się całonocne czuwanie wiernych archidiecezji częstochowskiej, które będzie także czasem wielkiego błagania o błogosławieństwo dla Polski.

Punktualnie w południe na Jasnej Górze rozbrzmiały dzwony, a częstochowianie i pielgrzymi odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

- To wyjątkowa i podniosła chwila, bo nie często zdarza się, aby w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej śpiewać hymn narodowy – powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. - Na pewno serce bije mocniej, powaga nie tylko w sercu, ale też na twarzy. U wszystkich pielgrzymów można było zauważyć, z jakim pietyzmem śpiewali hymn, poczynając od najmłodszych pielgrzymów, na tych najstarszych skończywszy, u których można nawet było zauważyć łzę w oku - mówił paulin, wyrażając radość, że „duch patriotyzmu jest w naszej Ojczyźnie, i splata się z religijnością, i wiarą w Boga, i wdzięcznością dla Matki Bożej”.

Hymn odśpiewały rzesze pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy, którzy licznie przybyli na Jasną Gór.

Z kolei uczestnicy międzynarodowej Pielgrzymki Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy włączyli się w szczególną modlitwę o pokój dla Europy i świata, pamiętając o 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Do dumy z narodowego dziedzictwa zachęcał o. prof. Andrzej Napiórkowski, paulin odznaczony w roku 100-lecia Niepodległości przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi. - Polskość to nie jest garb, patriotyzm to nie jest kalectwo. Bądźmy dumni, tak z naszego dziedzictwa, jak i dokonań. Niech nadzieja i wiara nas nie opuszczają. Ta zdumiewająca obecność Boga poprzez Jego Matkę w dziejach naszej Ojczyzny jest nie tylko nauką historii, ale nade wszystko potężnym źródłem patriotycznych czynów i mocą nieustannego zmagania o odrodzenie wewnętrzne narodu, jak i osobiste” – mówił paulin.

Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już 4 listopada i trwają nadal. Nade wszystko zanoszona jest wielka modlitwa dziękczynna, ale nie brakuje też patriotycznych koncertów i spotkań. Zainteresowaniem cieszy się wystawa „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości” czy patriotyczne wota.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama