Jasna Góra: pamiątkowa księga z okazji 100.lecia niepodległości

Pamiątkowa Księga z okazji 100. lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej od 28 lipca wyłożona jest na Jasnej Górze.

Księga powstała z inicjatywy prezydenta RP i ma być świadectwem przywiązania Narodu Polskiego do własnego suwerennego państwa, które jest naszym najwyższym wspólnym dobrem. „To wielka radość, że pielgrzymi jasnogórscy też będą mogli zaznaczyć w niej swą obecność i wyrazić miłość do Ojczyzny” – mówią paulini.

Dwunasty tom Księgi wystawiony będzie w arsenale, gdzie od maja znajduje się wystawa: „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości”.

„Na tych kartach my, współcześni Polacy, odcisnęliśmy trwały ślad. Księga ta jest dowodem żywych więzi pamięci i tożsamości i widomym znakiem woli naszej wspólnoty, pragnącym kultywować narodową tradycję i dziedzictwo” – czytamy na pierwszych stronach księgi.

O. Mariusz Tabulski, definitor generalny paulinów podkreśla, że nasz wpis będzie nie tylko pamiątką, ale i zobowiązaniem:

„Do modlitwy, do troski o naszą Ojczyznę, do dobrego życia chrześcijańskiego, do odpowiedzialności za moją konkretną pracę, za wypełnianie moich codziennych obowiązków, żeby, tak jak mówił Jan Paweł II, Ojczyzna nas trochę kosztowała, bo Ojczyzna to nasz wspólny obowiązek”.

Paulin dodaje, że największą wartością jest nasza modlitwa za Polskę, która jest tym co szczególnie nas łączy:

„To szczególnie wybrzmiewa tutaj na Jasnej Górze, kiedy czujemy się razem w jedności, kiedy pielgrzymujemy razem, to pokazuje, że łączy nas Pan Bóg, ten sam sposób przeżywania naszej tradycji i dziedzictwa”

Sporych rozmiarów Księga z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości pozostanie na Jasnej Górze do końca sierpnia.

źródło: vaticannews.va

« 1 »
Załączone: |

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao