Jasna Góra: spotkanie przełożonych wspólnot paulińskich

O posłudze w Polsce i w Europie oraz o aktualnych wyzwaniach duszpasterskich rozmawiają na Jasnej Górze przełożeni kilkudziesięciu paulińskich wspólnot zakonnych.

Spotkanie jest próbą odczytania roli sanktuarium i paulińskiego charyzmatu w służbie Kościołowi i Ojczyźnie. Do wzięcia w nim udziału zaproszono gości z Konferencji Episkopatu Polski.

Paulini podejmują m.in. kwestie związane z duszpasterstwem w kontekście tematu roku duszpsterskiego: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” oraz zagadnienia dotyczące nowej ewangelizacji. Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że „połączenie Jasnej Góry - serca Polski z głównym nurtem duszpasterskim Kościoła w Polsce jest niezwykle ważne, a paulini ze swym maryjnym charyzmatem odgrywają wielką rolę”: „ten wkład pauliński to również ‘umaryjnienie’ wszystkich diecezji i to ‘umaryjnienie’ jest też uduchowieniem, czyli ukazaniem roli Ducha Świętego w życiu każdego chrześcijanina”.

Jak podkreślił generał zakonu o. Arnold Chrapkowski przed synodem biskupów o młodzieży, na spotkaniu nie brakuje również dyskusji wokół spraw dotyczących duszpasterstwa młodych, w które „biali mnisi” coraz dynamiczniej się angażują:

„Dobrze funkcjonuje ruch Paulińskie Dni Młodych, w tym roku będą organizowane już po raz drugi pauliński rozgrywki sportowe, młody człowiek potrzebuje obecności w grupie, chcemy tworzyć inne formy aktywizacji młodego pokolenia”.

Jasna Góra nazywana „konfesjonałem i ołtarzem” wyznacza kierunek paulińskiej służby w Kościele, a poprzez inicjowanie i organizowanie pieszych pielgrzymek, także poza granicami, mnisi mają wielką szansę szerzenia swego pokutnego, pustelniczego i maryjnego charyzmatu.

I. Tyras/Radio Jasna Góra/rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao