Katowice: dziś inauguracja XI Metropolitalnego Święta Rodziny

Msza św. w intencji małżeństw świętujących okrągłe rocznice, koncert Piotra Rubika z zespołem, pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich złożą się na XI Metropolitalne Święto Rodziny, które zaianugurowane zostanie dziś w Katowicach.

Cykl wydarzeń potrwa aż do 23 czerwca.

Dziś w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbędzie się koncert Piotra Rubika z zespołem pt. „Moja historia”. Jutro w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach celebrowana będzie Msza święta w intencji jubilatów małżeńskich i tych, którzy świętują okrągłe rocznice.

Temat tegorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny brzmi „Rodzina – radość miłości”. Został zaczerpnięty z pierwszych słów adhortacji papieża Franciszka „Amoris laetitia”. Jak przypominają w liście intencyjnym metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, zasadniczym celem świętowania jest promocja rodziny i wartości z nią związanych.

„Tegoroczne Metropolitalne Święto Rodziny to kolejna szansa, by podjąć refleksję nad sytuacją rodzin w dzisiejszym świecie i naszym społeczeństwie, to kolejna szansa, by docenić dar małżeństwa i miłości rodzinnej, kolejna szansa, by wspomóc budowanie solidnych i trwałych ognisk rodzinnych. Chcemy kolejny już raz podkreślić niezwykłą rolę rodziny w dzisiejszych czasach" - piszą abp Skworc i prezydent Zabrza.

"Obserwując przemiany społeczno-religijne, można odnieść wrażenie, że obecnie jedną z podstawowych tęsknot człowieka są radosne, przeniknięte wzajemną miłością i szacunkiem rodziny. To one dają świadectwo, że miłość wierna, trwająca przez całe życie jest możliwa pomimo różnych przeciwności. To takie rodziny wlewają w serca młodych ludzi nadzieję i radość, dodając im odwagi do podjęcia tego powołania, jakim jest życie w małżeństwie i rodzinie. Dobry przykład życia rodzinnego umacnia kolejne pokolenia, zaś bogate doświadczenie małżonków pozwala poszukiwać dróg rozwiązywania problemów, z jakimi nieuchronnie mierzy się każdy i każda z nas” - czytamy w liście.

Punktem kulminacyjnym święta będzie tradycyjna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, która nastąpi w ostatnią niedzielę maja.

W organizację XI Metropolitalnego Święta Rodziny włączają się władze samorządowe śląskich miast, poszczególne parafie, stowarzyszenia, organizacje społeczne, osoby prywatne, całe rodziny, a także po raz pierwszy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia poprzez różnego rodzaju inicjatywy, jak: przedstawienia teatralne, koncerty muzyczne, panele dyskusyjne, sympozja, wystawy, wykłady, kiermasze, konkursy, imprezy sportowe, festyny, pikniki i przeróżne okolicznościowe wydarzenia. 

ACI / Katowice

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao