reklama

Klaryski w Krakowie: Nie ma nas bez was, ani was bez nas

U Sióstr Klarysek w Krakowie rozpoczęła się nowenna dziękczynna przygotowująca do rocznicy 750-lecia narodzin dla nieba Błogosławionej Salomei - pierwszej polskiej klaryski.

- Mamy świadomość, że nasza obecność jest konieczna i ważna, choć ukryta i może nie do końca przez wszystkich postrzegana jako wartościowa - w 750 rocznicę śmierci bł. Salomei, pierwszej polskiej klaryski, mówi Matka Joanna, ksieni Sióstr Klarysek w Krakowie. 

W kościele św. Andrzeja Mszą św. z homilią gwardiana klasztoru franciszkanów o. Piotra Bielenina OFMConv rozpoczęła się jubileuszowa nowenna dziękczynna mniszek za pierwszą polską klaryskę.

- Być klaryską dzisiaj to żyć Bogiem i tym Bogiem się dzielić. I promieniować doświadczeniem spotkania z Bogiem. Właśnie przez kraty, poprzez ukrycie, poprzez modlitwę. Nasz charyzmat się nie zmienił przez wieki. Taka była św. Klara, taka była bł. Salomea i takie jest nasze życie dzisiaj, chociaż znajdujemy się w środku miasta, ale w miejscu ukrytym i cichym - mówi Matka Joanna, ksieni Sióstr Klarysek w Krakowie.

- Zakony klauzurowe są nam potrzebne dlatego, że nie może być żadnego dobrego dzieła bez wsparcia modlitewnego. A one nam to dają czystym radosnym sercem i cichą modlitwą, o której my zbyt wiele nie wiemy, ale która jest i która uświęca ich klasztory, te miejsca, które stają się naraz innym światem. I poprzez to, że są takie wyspy świętości pośród nas, my sami zmieniamy się na lepsze - mówi arcybiskup z okazji rozpoczęcia roku jubileuszowego 750-lecia narodzin dla nieba bł. Salomei.

Metropolita krakowski podkreśla, że Polska w XIII wieku w dużej mierze dzięki franciszkanom stała się wreszcie chrześcijańska. Sam chrzest w 966 r. był ważnym wydarzeniem, ale aby cały naród stał się chrześcijański potrzeba było jeszcze wieków.

- W dużej mierze dokonało się to właśnie w XIII wieku, kiedy powstała wielka sieć parafii i pojawili się franciszkanie i franciszkanki. Franciszkanie, którzy docierali głównie do ludzi biednych, ucząc swoim przykładem życia, na czym polega Ewangelia Chrystusowa i franciszkanki, które właśnie jako klaryski zamknięte w klasztorach wspierały tę wielką akcję rodzenia się prawdziwie chrześcijańskiej Polski - tłumaczy arcybiskup.

Dodaje także, że jubileusz związany z bł. Salomeą bardzo mocno wpisuje się w dzieje naszej ojczyny, także w setną rocznicę odzyskania niepodległości, którą będziemy już niedługo obchodzić.

- Klaryski w tym kościele krakowskim w modlitwie za Polskę trwały nieprzerwanie. To jest coś niesamowitego. Tyle zawieruch dziejowych, wojen, tyle najazdów obcych wojsk na Kraków, rozbiory, powstania, a one trwały na modlitwie do Boga za naszą ojczyznę, za nasz naród, ten ich wkład trzeba podkreślić, docenić i dziękować.

Klasztor sióstr klarysek w Krakowie znajduje się na ul. Grodzkiej przy kościele św. Andrzeja Apostoła. 19 listopada siostry rozpoczęły jubileuszowy obchód 750 lat od śmierci pierwszej polskiej klaryski bł. Salomei. Jej osoba jest szczególnie związana z tym klasztorem, choć osobiście nigdy tu nie była. Na Grodzkiej klaryski przechowują szczególne pamiątki po bł. Salomei: graduał z poł. XIII wieku, który jest efektem reformy liturgicznej franciszkanów, testament błogosławionej, tłok pieczętny oraz relikwiarze z relikwiami Fabiana i Sebastiana, starożytnych męczenników, św. Doroty i św. Katarzyny również męczenniczek, św. Wojciecha, św. Jana Chrzciciela oraz św. Barbary.

- Testament bł. Salomei został spisany 30 sierpnia 1268 r. i w tym testamencie nazywa siebie „pokorną służebnicą Chrystusa". Jest także pieczęć wyciśnięta z tłoku pieczętnego pochodzącego z czasów Salomei - opowiada s. Elżbieta, klaryska.

Klasztor posiada także szczególne skarby: włosienicę bł. Salomei, ikonę mozaikową, którą przywiozła prawdopodobnie z Węgier i trzy relikwiarze bł. Salomei, które zawierają cząstki jej kości.

- W tym roku jubileuszowym pragniemy przeżyć nowennę miesięcy z bł. Salomeą w intencji ojczyzny. Chcemy każdego 19 dnia miesiąca, począwszy od lutego do października, spotykać się w naszym kościele i zapraszać wszystkich na tę wspólną modlitwę i Eucharystię. (...) Chcemy w tej nowennie wydobywać różne aspekty życia bł. Salomei, zgłębiać jej życie i wydobyć z ukrycia dla naszej ojczyzny. (...) Salomea poprzez swoje życie i modlitwę pokazuje jak ważne były dla niej sprawy Polski i że dla tych spraw chciała oddać życie w sposób ukryty i cichy - tłumaczy Matka Joanna.

Ksieni Sióstr Klarysek w Krakowie podkreśla także, że dzięki tej nowennie klaryski chcą zaświadczyć, że w ich charyzmacie i życiu nic się nie zmieniło - nadal są i nadal ogarniają modlitwą Kościół w Polsce, rodziny, małżeństwa, młodzież, dzieci, rodaków poza granicami Polski, ludzi odpowiedzialnych za ojczyznę, osoby chore, cierpiące, ubogie.

- Te wszystkie osoby mają miejsce w naszym sercu, w sercu Kościoła. Te osoby były i są nadal bliskie bł. Salomei, która wstawia się za nimi i poprzez tę modlitwę miesięcy chcemy o tym zaświadczyć - mówi klaryska.

Na terenie Polski znajduje się sześć klasztorów Sióstr Klarysek: w Krakowie, Starym Sączu, Miedniewicach, Sitańcu koło Zamościa, w Sandomierzu i Skaryszewie. Żyje w nich ponad 100 sióstr, w tym w Krakowie 32. Najstarsza krakowska klaryska ma 82 lata, a najmłodsza 20.

- Życie, które prowadzimy jest życiem w klauzurze, w oddzieleniu od świata. Nie ma nas bez was ani was bez nas. (...) Mamy świadomość, że nasza obecność jest konieczna i ważna, choć ukryta i może nie do końca przez wszystkich postrzegana jako wartościowa. (...) Pan Bóg nas powołał. To szczególny rodzaj powołania w ograniczonej przestrzeni i z ograniczonym dostępem do tego, co dzisiejszy człowiek ma na wyciągnięcie ręki. Ale nasze życie jest właśnie rezygnacją z tego wszystkiego, żeby pokazać, że są inne wartości, które potrafią wypełnić serce człowieka i dać prawdziwe szczęście - tłumaczy Matka Joanna.

Błogosławiona Salomea urodziła się w roku ok. 1211 jako córka Leszka Białego i Grzymisławy i jako kilkuletnia dziewczynka została zaślubiona Kolomanowi, synowi króla Węgier i oddana na dwór węgierski. Wraz z mężem żyli w białym małżeństwie. W wieku 30 lat została wdową i wróciła do Krakowa na dwór młodszego brata Bolesława Wstydliwego. Podjęła decyzję, żeby swoje życie oddać Bogu i w 1245 roku przywdziała habit, stając się pierwszą polską klaryską. Sprowadziła siostry z klasztoru z Pragi i założyła pierwszy klasztor w Zawichoście. Po jakimś czasie, ze względów bezpieczeństwa, siostry przeniosły się do Skały koło Krakowa. Salomea umarła w 1268 roku i została pochowana w bazylice oo. franciszkanów w Krakowie. Została beatyfikowana w 1673 r.

Nowenna z okazji 750 rocznicy jej śmierci rozpoczęła się 19 lutego i potrwa do października. 

Każdego 19 dnia miesiąca Siostry Klaryski zapraszają do kościoła św. Andrzeja Apostoła na wspólną modlitwę:

15.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego

16.30 - Nieszpory

17.00 - Msza św. i litania do bł. Salomei oraz uczczenie relikwii.

luty - OSOBY KONSEKROWANE

marzec - MŁODZIEŻ

kwiecień - KLERYKÓW SEMINARIUM DUCHOWNEGO

maj - KLUB INTELIGENCJI KATOLICKIEJ

czerwiec - KATECHETÓW, NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW

lipiec - APOSTOLAT MARGARETKA

sierpień - DUSZPASTERSTWO TRZEŹWOŚCI

wrzesień - SZCZEGÓLNY DZIEŃ MODLITWY ZA OJCZYZNĘ

październik - MAŁŻEŃSTWA I RODZINY

Fotogaleria

www.klaryski.pl

Klasztor Sióstr Klarysek

Kościół św. Andrzeja Apostoła

ul. Grodzka 54, Kraków


Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska 

Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama