Konferencja: Hanna Chrzanowska - Siostra naszego Boga

Hanna Chrzanowska czerpała z Bożego miłosierdzia, ale dla nas jest wzorem przekazywania tego miłosierdzia dalej. - mówił podczas konferencji Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak.

- Życzę państwu, aby postać Hanny Chrzanowskiej państwa inspirowała w tym jak szukać szczególnej syntezy osobistego życia, poświęcenia się dla innych i tego co najważniejsze - wiary i miłości wypływających z bliskości wobec naszego Zbawiciela - mówił, rozpoczynając konferencję pt.: „Siostra naszego Boga" - w przeddzień beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski w słowie wstępnym wskazał na bliską zażyłość Jana Pawła II ze św. Bratem Albertem, ale ponieważ różniły ich pokolenia była to jedynie bliskość serca.

- Miedzy Hanną Chrzanowską a Karolem Wojtyłą było pewne przesunięcie pokoleniowe, ale była możliwość spotkania. I w książce, do której chciałbym teraz nawiązać znalazłem dwa listy mówiące o nich, o tej ich bliskości, ich służbie drugiemu człowiekowi, służbie, która wyrasta z jak najbardziej głębokich pokładów wiary w Boga. Jest to przejmujący dokument mówiący o tym, jak wokół świętego już Jana Pawła II gromadzili się także inni święci, łączyło ich wspólne umiłowanie drugiego człowieka zwłaszcza tego, który jest najbardziej potrzebujący - czeka na obecność i wsparcie. Widzimy jak ci ludzie wiążą się wiarą, modlitwą i czynem - mówił metropolita.

Następnie cytował list Hanny Chrzanowskiej, który pisała do arcybiskupa Wojtyły z Krynicy, gdzie przebywała, by podbudować swoje zdrowie. Dzieliła się w nim m.in. swoimi duchowymi przemyśleniami na temat Listu św. Jakuba i Księgi Mądrości, które czytała oraz zapewniała o modlitwie.

Na zakończenie metropolita życzył zebranym owocnych obrad.

- Życzę państwu, aby dzisiejsza konferencja była jeszcze jedną okazją, by nie tylko poznać postać Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej i jeszcze bardziej zrozumieć jej rolę w najbliższym otoczeniu arcybiskupa Karola Wojtyły, ale by ta postać państwa inspirowała w tym jak szukać szczególnej syntezy osobistego życia, poświęcenia się dla innych i tego co najważniejsze - wiary i miłości wypływających z bliskości wobec naszego Zbawiciela.

Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak wyznał, że na szczególną więź między Karolem Wojtyłą a Hanną Chrzanowską patrzy poprzez pryzmat Bożego miłosierdzia. Przypomniał, że Jan Paweł II w ostatniej modlitwie jaką przygotował na niedzielę 3 kwietnia (dzień wcześniej zmarł) pisał: „jak bardzo świat potrzebuje zrozumienia i przyjęcia Bożego miłosierdzia." Ks. prof. Zyzak podkreślił zarazem, że Hanna Chrzanowska czerpała z Bożego miłosierdzia, ale dla nas jest wzorem przekazywania tego miłosierdzia dalej.

Konferencja składała się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowiły przede wszystkim wykłady, w drugiej odbył się panel dyskusyjny. Konferencja została zorganizowana, by jeszcze bardziej przybliżyć i poszerzyć wiedzę na temat życia i działalności Hanny Chrzanowskiej, której beatyfikacja odbędzie się 28 kwietnia w Łagiewnikach.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

www.diecezja.pl

Fotorelacja/ Joanna Adamik

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao