Kościół św. Zygmunta – kościołem środowisk medycznych Archidiecezji Warszawskiej

Decyzją kard. Kazimierza Nycza kościół św. Zygmunta na Bielanach będzie kościołem środowisk medycznych archidiecezji warszawskiej.

W najbliższą niedzielę 30 września o godz. 17.30 będzie miała miejsce inauguracja duszpasterstwa oraz utworzenia studiów medycznych i pielęgniarskich na pobliskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mszy św. z tej okazji będzie przewodniczył bp Michał Janocha.

Środowisko medyczne  praktycznie już od lat funkcjonuje przy kościele św. Zygmunta, przy pl. Konfederacji 55. To miejsce, w którym swoje początki ma ruch hospicyjny Warszawie. Pierwsze hospicjum założone w 1987 r. przez Katarzynę Dembińską powstało właśnie tam. Na bazie lekarzy i zespołu hospicjum powstał też Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej.

Drugi powód to lokalizacja – kościół św. Zygmunta położony jest niedaleko Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego a duszpasterstwo będzie otwarte również na studentów nowopowstałych kierunków medycznych UKSW.

Od 30 września co niedzielę o godz. 17.30 w kościele św. Zygmunta będzie odprawiana Msza św. dla środowiska medycznego. Zaproszeni są na nią nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale też farmaceuci, rehabilitanci, fizjoterapeuci, laboranci, ratownicy medyczni, opiekuni medyczni a także wolontariusze hospicyjni czy domów opieki społecznej.

Do tej pory w archidiecezji warszawskiej duszpasterstwo służby zdrowia funkcjonowało w małych, kilkunastoosobowych grupach i one nadal będą kontynuowały wypracowane przez siebie formy spotkań. Własne spotkania mają m.in. lekarze ze Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich, podobnie pielęgniarki z analogicznego stowarzyszenia. Medycy spotykają się też na Żoliborzu przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który jest uznawany za patrona służby zdrowia w Warszawie. Spotkania grupy etycznej odbywają się przy kościele oo. orionistów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama