Kościół wspomina dziś św. Mikołaja, biskupa

6 grudnia to wspomnienie św. Mikołaja, który jako biskup podbił serca wiernych nie tylko swoją pasterską postawą i pracowitością, ale i wielką troską o ich potrzeby, również te materialne.

Św. Mikołaj urodził się w Grecji. Żył na przełomie III i VI wieku. Został wybrany na biskupa Miry. Był biskupem troskliwym dla wiernych, z sercem otwartym dla tych wszystkich, którzy potrzebowali pomocy. Zmarł 6 grudnia i został pochowany w Mirze. Tam jego ciało przetrwało do 1087 roku, gdyż z Turcji przewiezione zostało wówczas do Bari - miasta położonego we Włoszech.

Św. Mikołaj jest przedstawiany w ikonografii najczęściej jako osoba z brodą, w stroju biskupa, z atrybutami takimi, jak m.in.: pastorał, księga, prezenty, pieniądze, anioł, złote kule.

Otwarte serce św. Mikołaja sprawiło, że ludzie zaczęli rozdawać 6 grudnia upominki. Dziś wszyscy rozdają je sobie nawzajem.

Jak twierdzi o. Jędrzej R. Róg OFM (zob. >>opoka.org.pl<<), św. Mikołaj nie przesłaniał Jezusa swoją osobą, ale schodził na bok, aby zrobić Mu miejsce. - Wydaje mi się, że wystarczy uśmiech, zwłaszcza do tych, od których najchętniej byśmy się dystansowali. A oni, czasami bardziej niż kromki chleba, potrzebują Twojego uśmiechu. Bądź jak święty Mikołaj - podaruj ubogiemu uśmiech. Podaruj światu uśmiech! - mówi o. Jędrzej.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao