reklama

Koszalin: rozpoczyna się międzynarodowy obóz Go4Peace

Do Koszalina przyjechała młodzież z różnych krajów – głównie z Albanii, Niemiec, Chorwacji, Norwegii oraz Słowenii. Łącznie prawie 100 osób. Młodzi będą pomagali potrzebującym.

Wolontariusze z całej Europy spędzą 10 dni na Pomorzu.

Go4Peace to inicjatywa, która zrodziła się w Niemczech kilka lat temu. Co roku odbywa się w innym kraju – w tym, po raz pierwszy w Polsce.

- Idea tego obozu młodzieżowego jest ściśle związana z historią Europy. 25 lat temu, po konflikcie bałkańskim, młodzi ludzie, głównie z Niemiec, zaczęli jeździć na Bałkany, aby razem ze swoimi rówieśnikami odbudowywać nie tylko fizyczne mury domów i szkół, ale także budować atmosferę pełną pokoju, wzajemnego szacunku. Idea Go4Peace ma jednoczyć młodych ludzi z całej Europy w braterstwie i pokoju – wyjaśnia ks. Andrzej Zaniewski, koordynator obozu, na co dzień diecezjalny duszpasterz młodzieży.

W Koszalinie wolontariat połączy przedstawicieli 15. różnych narodowości. Będą żyć ze sobą, dzielić się Ewangelią, ale również wspólnie pracować. - Młodzi wolontariusze zaangażują się w konkretne działania - dodaje duszpasterz.

- Uczestnicy angażują się od poniedziałku do piątku w zadania, które nazwaliśmy warsztatami. Jest ich ponad trzydzieści. W godzinach od 10:00 do 16:00 młodzi europejczycy chcą służyć swoją pomocą. Będzie można ich zobaczyć w koszalińskim Domu Miłosierdzia, także w okolicznych miejscowościach, gdzie poprowadzą animacje dla dzieci i młodzieży. Pomogą również w remoncie mieszkania jednej z bardzo potrzebujących koszalińskich rodzin. Ich obecność tutaj to nie jest zwiedzanie, albo opalanie się na plaży. To konkretna pomoc młodych ludzi dla naszego społeczeństwa – podkreśla ks. Zaniewski.

W ubiegłym roku obóz odbył się w albańskiej Szkodrze. Uczestniczyła w nim grupa wolontariuszy z Koszalina. Młodzi ludzie pomagali m.in. przy odbudowie domu dla biednej chrześcijańskiej rodziny, remontowali miejscową szkołę i wykonywali prace społeczne. Obóz Go4Peace z bazą w Koszalinie potrwa do 20 sierpnia.

arw / Koszalin

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama