Ks. Augustyn: pedofilia pokazuje niemoc struktur pozbawionych ducha

Problem pedofilii to przede wszystkim problem duchowy i moralny – mówił księżom diecezji rzeszowskiej ks. Józef Augustyn SJ. Znany rekolekcjonista apelował też do księży o pokorę oraz oddzielanie religii od polityki.

Podczas kongregacji kapłańskich dla księży diecezjalnych i zakonnych, ks. Augustyn wygłosił w Rzeszowie i Jaśle wykład pt. „Wyzwanie i odpowiedzialność księży w sytuacji kryzysu Kościoła spowodowanego nadużyciami seksualnymi osób duchownych wobec dzieci i młodzieży”.

Profesor Akademii Ignatianum zwrócił uwagę na zmieniające się warunki, w których funkcjonuje Kościół: „Mamy do czynienia z szalonym rugowaniem humanizmu, moralności, religii i duchowości. (…) Toczy się walka o wartości. Nie jest tak, że prawa strona jest «za», a lewa «przeciw». To jest bardziej złożone i dlatego nie możemy utożsamiać walki duchowej z walką polityczną. Jednym z największych osiągnięć Jezusa i Jego Ewangelii jest oddzielenie religii od polityki” – mówił ks. Augustyn.

Zwracając uwagę na kryzys Kościoła, jako jedną z przyczyn pedofilii, jezuita wymienił odejście od duchowości na rzecz struktur. „Wizja Kościoła oparta na rozbudowanych, silnych strukturach społecznych kończy się. (…) Pedofilia pokazuje niemoc struktur pozbawionych ducha. Nie można też poradzić sobie z pedofilią tylko w ramach struktur i administracji” – podkreślił.

Zdaniem ks. Augustyna omawiając zjawisko pedofilii należy zwrócić uwagę na destrukcyjne działanie niemoralności. „Niemoralność jest w moim odczuciu podstawowym źródłem destabilizacji emocjonalnej i psychicznej współczesnego człowieka. Tego się nie bada we współczesnej psychologii i psychiatrii, nie ma woli żeby zbadać w jaki sposób niemoralność wpływa na życie, ale jest to wpływ bardzo duży. (…) Pedofilia jest związana z niewiernością w sferze seksualnej, ale zaczyna się znacznie głębiej. To zdrada Jezusa Chrystusa” – mówił rekolekcjonista.

Wskazując na wyjście z obecnego kryzysu ks. Augustyn skupił się m.in. na mistycznej wizji Kościoła. „Wyjściem z problemu pedofilii jest mistyczna wizja Kościoła, powrót do mistycznej więzi z Jezusem. Problem pedofilii, problem wykorzystywania seksualnego przez księży, to jest przede wszystkim problem duchowy i moralny” - wskazywał profesor Ignatianum.

Jako rozwiązanie zaproponował radykalizm w podejściu do Ewangelii, czystość serca, przejrzystość życia, budowanie zdrowych relacji, które pomogą przeżywać samotność oraz właściwe proporcje w spojrzeniu na siebie. „Potrzebujemy pokory. Miejmy trochę pokornego dystansu do siebie. Wbrew pozorom ludzie się nami nie interesują, często nie wiedzą jak się nazywamy, nie szukają nas. Ludzie szukają pokoju serca, szukają Boga” – zauważył.

Jezuita odniósł się także do diagnozy papieża Franciszka, który wiąże wykorzystywanie seksualne nieletnich z nadużyciem władzy, sumienia i klerykalizmu. „To znakomita intuicja. Papież uderza w Kościół dworski. Mówi, że Watykan jest ostatnim dworem jaki się ostał na świecie. (…) Warto wyciągnąć z tego wnioski i być otwartym na te i inne sugestie papieża, aby nie patrzeć na Kościół tylko z naszej perspektywy” – zachęcał.

Nawiązując do krytyki działań Kościoła w odniesieniu do pedofilii oraz głosów, że problem jest niewspółmiernie nagłaśniany jezuita powiedział: „Nie możemy robić wrażenia, że to nie nasz problem, albo żalić się, że nas atakują. Odbieramy za swoje” – stwierdził duchowny.

Podsumowując spotkanie biskup rzeszowski Jan Wątroba podkreślił, że w pierwszej kolejności troską i wsparciem powinny być otoczone ofiary wykorzystywania seksualnego duchownych. 

Biskup zachęcił również do udziału w spotkaniach formacyjnych, które obejmują adwentowy i wielkopostny dzień skupienia, kongregacje, spotkanie formacyjne dla księży poszczególnych roczników i rekolekcje kapłańskie. „Nie żałujmy czasu na spotkania formacyjne. To też jest nasza obrona” – powiedział biskup.

Analogiczne spotkanie dla księży z południowej części diecezji odbyło się po południu w Domu Parafialnym przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle.

Warto dodać, że o wymiarze socjologicznym pedofili w marcu 2017 r. mówił duchownym diecezji rzeszowskiej ks. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski. 

tn / Rzeszów

« 1 »

reklama

reklama

reklama