Lekarz z duszą. Prawda o katolickich lekarzach

Czy Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich ma ręce pełne roboty? - odpowiada lek. Grażyna Rybak, specjalista pediatrii, delegat Stowarzyszenia im. bł. dr Ewy Noiszewskiej.


- W Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich jest coraz mniej osób, ponieważ pokolenie, które zakładało to stowarzyszenie w 1994 roku, wygasa. W między czasie w medycynie nastąpiło wiele zmian - mówiła lek. Grażyna Rybak, delegat Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich im. bł. dr Ewy Noiszewskiej.

- W obecnych czasach mamy ręce pełne roboty - dodawała.

Jej zdaniem, "różne przepisy prawa stanowionego zaczynają ingerować w przestrzeń, która dotychczas należała do przestrzeni lekarskiej".

- Musimy się wypowiadać na temat tego, co prawo dopuszcza, obciążając lekarza wykonawstwem - mówiła.

- Kiedyś to nie lekarz dokonywał aborcji. Lekarz nie dotykał się do przestrzeni, która miałaby kogokolwiek zabić. Pod tym względem wiele się zmieniło, bo trzeba przyznać, że to lekarze dokonują aborcji - podkreślała.

- To, że w naszym prawie są dopuszczenia, dotyczą naszych pacjentów, których w innych sytuacjach leczymy. To nie są wskazania medyczne do aborcji, to jest dopuszczenie prawne, czyli usprawiedliwienie lekarza, który takiego czynu dokonał. Dla mnie zdumiewające jest to, dlaczego to lekarz ma wykonywać to dopuszczające prawo aborcyjne w Polsce - zaznaczyła.

- Mnie mój zawód bardzo mobilizuje do wołania o wsparcie z Nieba, ale myślę, że nie tylko lekarza. Jestem matką i to też mnie bardzo mobilizuje do wołania o pomoc. Zawód lekarza człowieka przerasta. Nie chodzi tylko o to, że jako młodą lekarkę ogarniała mnie bezradność, poczucie niepewności i dlatego wołam do Boga. Po dwudziestu pięciu latach pracy, człowiek odkrywa, że lekarzem jest się w całości, to nie tylko przepisywanie leków, diagnozowanie, ale sam lekarz jest lekarstwem dla pacjenta - tłumaczyła.

- My, lekarze jesteśmy tylko narzędziami w rękach Boga - podsumowała.

Źródło: Karolina Zaremba, Salve TVChrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej

« 1 »

reklama

reklama

reklama