Licheń: Piknik z mamą i tatą

Eucharystia rozpoczęła piknik z mamą i tatą, który każdego roku w ostatnią niedzielę wakacji gromadzi całe rodziny pragnące z Bożym błogosławieństwem zakończyć wakacyjny odpoczynek i wejść w nowy rok szkolny.

Ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, przewodniczył Mszy św. o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Eucharystia rozpoczęła piknik z mamą i tatą, który każdego roku w ostatnią niedzielę wakacji gromadzi całe rodziny pragnące z Bożym błogosławieństwem zakończyć wakacyjny odpoczynek i wejść w nowy rok szkolny.

Na początku Eucharystii ksiądz kustosz poświęcił wodę, którą wierni zgromadzeni w licheńskiej świątyni zostali pokropieni. W homilii kapłan wyraził radość z licznej obecności na niedzielnej sumie: „Dobrze, że tu jesteśmy, gdyż obecność jest wyrazem miłości” – powiedział marianin rozpoczynając homilię. 

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii wg św. Jana wskazał, że wszyscy jesteśmy uczniami Jezusa, a Maryja, jako Matka Kościoła, jest zawsze zatroskana o sprawy swoich dzieci. Homileta, nawiązując do cudu w Kanie Galilejskiej powiedział, iż wśród radości weselników pojawia się kryzys, trudna sytuacja, którą zauważa Maryja. – „Co to oznacza dla nas? Popatrzmy na nas, na nasze małżeństwa, naszą ojczyznę. Czy możemy powiedzieć, że nas dotyka kryzys? Widzimy, że małżeństwo chrześcijańskie jest lekceważone i spychane na margines. Widzimy ogromne problemy związane z małżeństwem i w małżeństwach. To, co zaczęło się w radości i  euforii, mija. Małżonkowie, którzy się nie rozumieją, nie potrafią przebaczać, kłócą się na oczach dzieci. To jest kryzys dzisiejszych małżeństw” – mówił kapłan, który dodał, że chrześcijańskie wyobrażenie rodziny wiele środowisk chciałoby zniszczyć. 

- „Trzeba nam na to spojrzeć tak, jak spojrzała Maryja w Kanie Galilejskiej. Maryja wpatruje się w każdego z nas, w każdą rodzinę i zagląda do naszych serc. I dostrzega różnego rodzaju braki. Ona chce dostrzec nasze problemy i zaradzić im. Maryja wskazuje drogę – zrób wszystko, cokolwiek powie mój Syn. To jest postawa wiary” – wyjaśnił ksiądz kustosz.

W dalszej części zwrócił się do rodziców, aby dawali młodemu pokoleniu przykład wiary i zawierzenia Bogu. Zdaniem kapłana to są najcenniejsze wartości, jakie starsi mogą przekazać młodym. – „Trzeba wewnętrznej siły, spotkań z Jezusem w coniedzielnej Mszy św., gdyż uczestnicząc w Eucharystii dokonuje się cud na wzór tego w Kanie Galilejskiej” – mówił kapłan.

Przed zakończeniem Mszy św., w związku z przypadającą wczoraj uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej, został odnowiony akt Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Zwieńczeniem Mszy św. było udzielenie zgromadzonym w świątyni dzieciom, młodzieży, studentom oraz nauczycielom błogosławieństwa przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego poprzez nałożenie rąk i indywidualną modlitwę wstawienniczą przez kapłanów.

Po Mszy św. rozpoczął się piknik na trawniku przed licheńską bazyliką. Dzieci mogły za darmo skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych specjalnie z tej okazji, m.in. z zamku do skakania, zamku z piłeczkami, dmuchanego toru przeszkód, zjeżdżalni oraz wielu innych atrakcji. Piknik, zorganizowany przez Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, zakończyło wręczenie maluchom podarunków przygotowanych przez organizatorów.

źródło: Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama