Mikołów: spotkanie sióstr boromeuszek z całej Europy

Przedstawicielki domów generalnych w Nancy, Trewirze, Pradze, Grafschaft, Wiedniu, Trzebnicy i Mikołowie zgromadziły się w tym ostatnim mieście na Spotkaniu Federacji Sióstr Boromeuszek.

Eucharystii rozpoczynającej spotkanie przewodniczył abp Wiktor Skworc. W homilii – nawiązując do tematu spotkania „Bóg i biedni” pytał o to, „kto jest dzisiaj w Europie biednym?”.

W uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii katowickiej, abp Skworc w homilii przedstawił jego postać oraz życiową misję, którą było m.in. zakładanie nowych klasztorów. – Ostatni założony przez niego klasztor to Kijów. Musi go jednak opuścić. Przybywa do Krakowa, gdzie w 1257 r. umiera – przypomniał metropolita katowicki.

Mówiąc o dziełach św. Jacka zauważył, że „jego klasztory stawały się centrami kultury, pracy charytatywnej, duchowości i teologii”. – Klasztory stawały się „miastami na górze”, które swoim blaskiem przyciągały wszystkich – powiedział.

Nawiązując do tematu spotkania „Bóg i biedni” pytał, „kto jest dzisiaj biedny w Europie?”. – Wydaje się, że czasem mamy nadmiar chleba, którego wówczas nie szanujemy. Ale prawdziwie biedni są ci, którym brakuje nadziei… Biedni są Ci, którzy prowadzą wielkie i małe wojny. Na pewno biedni są też ci, którzy próbują przedostać się do Europy z Afryki… - wymieniał hierarcha.

Odnosząc się do postaci patrona metropolii górnośląskiej i jego dzieł abp Wiktor Skworc życzył siostrom, aby także „były miastem na górze”.

– Ze względów historycznych i politycznych każde Zgromadzenie mimo wspólnych początków stawało się samodzielne, stąd obecnie jest siedem autonomicznych Zgromadzeń Boromeuszek – tłumaczą siostry.

- Aby realizować cel Federacji, Przełożone Generalne i delegacje Zarządów co dwa lata spotykają się w poszczególnych domach generalnych, aby omawiać bieżące wydarzenia, jak również rozważać tematy aktualne dla naszych rodzin zakonnych, aby dalej trwać w duchowości i wierności charyzmatowi – dodają.

Po homilii s. Paulina Łuba przyjęła także krzyż misyjny i otrzymała błogosławieństwo do pełnienia posługi misyjnej w Zambii. – Niech ten krzyż będzie twoim przewodnikiem i pomocą w pełnieniu woli Bożej – mówił abp Skworc siostrze misjonarce.

Siostry podczas Spotkania Federacji nawiedzą m.in. katowicką katedrę, mikołowską bazylikę, wezmą udział w pielgrzymce kobiet do Piekar Śląskich czy będą uczestniczyły w Eucharystii sprawowanej w podziemnej kaplicy kopalni „Guido”.

Obecne spotkanie Federacji Sióstr Boromeuszek odbywa się w Domy Generalnym w Mikołowie pod hasłem „Bóg i ubodzy”. W jego trakcie siostry zastanawiają się jak żyją duchowością zakony w swoich wspólnotach, prowadzonych apostolstwach oraz w jaki sposób mają się otwierać na nowe wyzwania Kościoła. Spotkanie Federacji potrwa do 22 sierpnia.

ks. sk / Mikołów

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao