Modlitwa za ofiary nadużyć seksualnych, księży i wszystkich zgorszonych skandalami

"Październik daje nam szczególną patronkę nazywaną Matką Kościoła. Dlatego chcemy razem z Nią modlić się i oddać Bogu to, co nas boli i co niszczy Kościół" - piszą organizatorzy akcji.

Organizatorami akcji modlitewnej są redaktorzy portalu DEON.pl oraz "Modlitwy w drodze", dzieła prowadzonego przez polskich jezuitów.

"Nie ma dnia, by w mediach nie ukazywały się kolejne doniesienia o księżach dopuszczających się nadużyć seksualnych i zgorszeniu, jakie to wywołuje u wielu z nas. W efekcie coraz częściej słyszymy głosy wiernych, którzy pytają, czy jest dla nich jeszcze miejsce w Kościele. Chcemy im jasno powiedzieć, że jest – zostańcie i zmieniajcie Kościół razem z nami" - czytamy na stronie wydarzenia.

"Nasza odpowiedź na kolejne skandale z udziałem ludzi Kościoła jest konkretna, prosta i bardzo potrzebna – to modlitwa różańcowa".

To właśnie modlitwa jest początkiem jakichkolwiek zmian w Kościele i w nas samych. „Nie chodzi o to, by w Kościół włączać się na zasadzie potrzeby aktywizmu, że coś muszę zrobić. Jak coś musisz zrobić, to sobie weź siekierę i porąb drzewo. Natomiast, aby robić coś w Kościele, trzeba przejść przez modlitwę. Każde inne działanie jest bez sensu” – powiedział abp Grzegorz Ryś, odnosząc się do problemu pedofilii i zachęcając, aby każdy z nas brał odpowiedzialność na własną miarę, ile jest w stanie podjąć.

Organizatorzy akcji modlitewnej zachęcają, aby każdego dnia – przez cały październik – modlić się wspólnie w czterech intencjach:

- za ofiary wykorzystywania seksualnego i nadużyć popełnionych przez duchownych, aby znalazły sprawiedliwość i odzyskały pokój po tym, co przeszły – by już nigdy nie żyły w poczuciu winy i wstydu;

- za księży, o nawrócenie i wierność Ewangelii, aby troszczyli się o powierzony im Kościół, a sprawcy krzywd ponieśli sprawiedliwą karę i mogli zadośćuczynić swoim ofiarom;

- za zgorszonych skandalami z udziałem księży i wiernych, żeby nasze grzechy nie przysłaniały im Boga;

- za nas wszystkich, abyśmy żyli w taki sposób, żeby ludzie patrzący na nas chcieli poznać Boga i żyć w Kościele;

Jest to ich odpowiedź na apel papieża Franciszka, który w minioną sobotę poprosił o to wiernych na całym świecie:

Ojciec Święty prosi wiernych z całego świata o modlitwę, by Święta Matka Boża okryła Kościół swoim opiekuńczym płaszczem, by ochronić go przed atakami złego, wielkiego oskarżyciela i aby jednocześnie uczyniła go bardziej świadomym win, błędów, nadużyć popełnionych obecnie i w przeszłości i aby angażował się bez żadnego wahania w walkę o to, by zło nie zwyciężyło” – napisano w oświadczeniu Watykanu.

"Nie ma określonej godziny, nie jest ważne, czy odmówisz dziesiątek różańca w tramwaju, jadąc do pracy, czy cały różaniec, siedząc w łóżku przed snem. Pamiętaj, że nie modlisz się sam" - piszą redaktorzy portalu DEON.pl oraz "Modlitwy w drodze". 

Redakcja portalu DEON.pl, lk / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama