Nowa, perłowa sukienka na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Szczególnym punktem obchodów tegorocznej uroczystości w Częstochowie, będzie poświęcenie nowej, perłowej sukienki na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

Nowa sukienka wzorowana jest na tej skradzionej w 1909 r. nazywanej perłową. Zniknęła ona wraz z koronami od papieża Klemensa XI i innymi wotami. Jej wygląd, podobnie jak koron, został uwieczniony na obrazie Józefa Chełmońskiego, który jest jedynym źródłem wiedzy o tych szczególnych wotach. Replika koron została wykonana rok temu przez mistrza złotnictwa z Crotone. Nowa sukienka jest niejako dopełnieniem „zwrotu” Maryi skradzionych darów.

Nowa sukienka jest darem polskiego artysty Andrzeja Majewskiego ze Sztokholmu, a także paulinów i pielgrzymów. „Chcemy uczcić Maryję, Jej piękno, czystość, oddanie Bogu, a perły to symbolizują” - podkreśla o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. „Pan Andrzej Majewski, Polak, artysta mieszkający od lat w Sztokholmie, który od lat wykonuje sukienki perłowe dla różnych wizerunków Matki Bożej, nosił się z takim zamiarem, takim pragnieniem serca, by przygotować dla Matki Bożej Jasnogórskiej taką sukienkę, która jest wzorowana na skradzionej sukni perłowej w 1909 roku. Jest to piękny akt, w którym chcemy też uczcić Maryję i przypomnieć sobie to piękno Maryi, Jej czystość, Jej oddanie Bogu, które przecież symbolizują perły” – mówi przeor Jasnej Góry.

Po poświęceniu nowej sukienki, w Kaplicy Matki Bożej rozpoczną się Nieszpory ku czci Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. O godz. 17.00 z Kaplicy wyruszy procesja światła do figury Niepokalanej Matki Bożej na placu przed Szczytem. Tam będzie miał miejsce hołd z kwiatów. Wierni mogą przynosić ze sobą białe kwiaty, i składać je u stóp figury Maryi Niepokalanej. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00 w Kaplicy Matki Bożej.

Program:
16.15 - Uroczyste odsłonięcie Cudownego Obrazu
            Poświęcenie nowej sukienki perłowej
            Nieszpory ku czci Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, Kaplica Matki Bożej
17.00 - Procesja światła do figury Niepokalanej
17.15 - Modlitwa i złożenie kwiatów przy figurze Niepokalanej
21.00 - Apel Jasnogórski

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama