Obchody Dnia Matki i Dnia Dziecka w polskich diecezjach

Msze św. w intencji matek, dzieci i całych rodzin, koncerty, festyny, a nawet specjalny teledysk – tak w całej Polsce diecezje przygotowują się do obchodów Dnia Matki i Dnia Dziecka.

26 maja Kościół modli się nie tylko w intencji wszystkich matek ziemskich. Wierni zwracają też swoje oczy ku Maryi i dziękują jej za obecność i nieustającą opiekę i wstawiennictwo. W Zamościu po Mszy św. po 17 będzie odśpiewany akatyst ku czci Bogurodzicy.

Wdzięczność wobec matek, także Matki Niebieskiej wyrazi również znany franciszkański muzyk - o. Łukasz Buksa. W sobotę na kanale "studio L8" na YouTube będzie można zobaczyć jego nowy teledysk do utworu "Piękna Pani" z jego maryjnej płyty pt. "Tobie".

Jak podkreśla muzyk, utwór pomaga w ułożeniu relacji dziecko-matka. - Wiem, że niektórzy słuchają tej piosenki, bo stracili swoje mamy i pozwala im ona pomodlić się i poczuć bliskość z już nieobecnymi na ziemi. Inna osoba opowiadała mi jak ten utwór zbliżył ją do Matki Bożej, która otworzyła jej serce na wybaczenie swojej matce, która ją porzuciła - mówi franciszkanin.

Muzyka będzie towarzyszyła również podczas Dnia Matki w diecezji sosnowieckiej. Tamtejsza Caritas zaprasza na VII Koncert Charytatywny z cyklu „Gramy dla Mamy”. Wydarzenie, które odbędzie się 28 maja o godz. 18 przy ul. Wawel 2, jest dedykowane matkom i dzieciom, które są w trudnej sytuacji życiowej. Dochód z biletów na koncert Eleni przeznaczony zostanie na funkcjonowanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Z kolei kilka dni później świętowały będą dzieci. Wielicki Dzień Dziecka odbędzie się już w niedzielę 27 maja w „Solnym Mieście”. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w grze terenowej, nauczyć się gotować z Caritas, a także bawić na wesołym miasteczku. Partnerem Wielickiego Dnia Dziecka jest Caritas Archidiecezji Krakowskiej, a głównym sponsorem właściciel sklepów "Biedronka".

W diecezji legnickiej Dzień Dziecka połączony będzie z festynem rodzinnym pod hasłem „Bądźmy razem”. Spotkanie rozpocznie się 4 czerwca Mszą św. w katedrze legnickiej, skąd następnie wyruszy barwny korowód dziecięcy do Parku Miejskiego. Będą koncerty, gry i zabawy, a także pokazy służb mundurowych.

Dzień dziecka aktywnie spędzą też najmłodsi z diecezji bydgoskiej. Tamtejsza Caritas zaprasza do Myślęcinka na festyn. 26 maja całe rodziny będą mogły wysłuchać koncertów lokalnych zespołów czy zatańczyć wspólnie zumbę. Będzie również pokaz Straży Pożarnej, a Komenda Miejska Policji przybliży najmłodszym zasady korzystania z ruchu drogowego. Wszystkie dzieci będą mogły spróbować swoich umiejętności za kierownicą, pod okiem Instruktora Jazdy „L”.

Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Rafał Bruski i ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa.

Festyn pod hasłem „Bądźmy razem” odbędzie się także w diecezji pelplińskiej. - Spotkajmy się w parku przy SCK w Starogardzie i na tczewskim bulwarze, by radośnie świętować Dzień Dziecka – zaprasza ks. Grzegorz Weis, dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej. - Hasło przewodnie festynu to: „Bądźmy Razem”, więc bądźmy razem i w tej zabawie, w tej radości razem uwielbiajmy Boga za wszystko co nam daje – dodaje. 26 maja Dzień Dziecka będzie świętowany w Starogardzie Gdańskim, a 2 czerwca w Tczewie.

oprac. pgo (KAI) / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama