Płock: bp Libera spotkał się ze stypendystami Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Biskup płocki Piotr Libera spotkał się 18 czerwca z grupą 25 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z diecezji płockiej.

Podczas spotkania m.in. rozmawiano o tym, jak rozeznać swoje powołanie i być wiernym przekazywanym wartościom. Była też wspólna modlitwa i integracja.

Spotkanie z bp. Piotrem Liberą odbywało się przed jego dniem patronalnym, w związku z czym przyjął on od młodych diecezjan życzenia i kwiaty. Biskup płocki przypomniał początki tworzenia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – pomysł zrodził się w Konferencji Episkopatu Polski, aby stworzyć „żywy pomnik” Jana Pawła II.

- Chodziło nam o coś więcej niż tylko samą pomoc materialną: chodziło o formację młodych serc, które staną się żywymi świadkami Ewangelii - podkreślił bp Libera.

Zaprosił także młodzież do udziału w II Synodzie Młodych, który odbędzie się w diecezji pod koniec wakacji.

Z kolei w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku stypendyści spotkali się z rektorem uczelni ks. prał. dr. Markiem Jaroszem oraz Klerycką Grupą Powołaniową (dwóch stypendystów po wakacjach ma rozpocząć naukę w seminarium). Rozmawiali o drodze rozeznania swojego powołania, obejrzeli prezentację multimedialną o życiu seminarium, uczestniczyli w Mszy św. w kaplicy Dobrego Pasterza. Przewodniczył jej ks. rektor, natomiast kazanie wygłosił ks. dr Jarosław Kwiatkowski.

Kaznodzieja zachęcił do bycia wiernym ideałom i Bożym wartościom, często pomimo wszystko i wbrew wszystkim, nawet, gdy to wiele kosztuje czy gdy inni się z tego śmieją. Warto mieć „swoje Westerplatte”, jak określił do papież Jan Paweł II: - Bycie stypendystą, to wzrastanie w umiejętności dawania. Chodzi o to, aby dawać coś z siebie innym, stawać się dla innych. Dlatego też wielu stypendystów, to wolontariusze - zaznaczył ks. Jarosław Kwiatkowski.

W czasie spotkania zaprosił również uczniów szkół gimnazjalnych i średnich do udziału w dorocznym letnim obozie, który w tym roku odbędzie się w dniach 18-29 lipca w Kielcach. Ponadto stypendyści modlili się wspólnie Koronką do Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

W dorocznym spotkaniu bp. Libery ze stypendystami Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wzięło udział 25 młodych ludzi: uczniów gimnazjów, szkół średnich i studentów, pochodzących diecezji płockiej.

W tym gronie była 21-letnia Katarzyna Gorczyca z parafii św. Anny w Miszewie Murowanym, studentka drugiego roku pedagogiki sądowej z mediacją w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Płocku. W przyszłości chciałaby pracować z tzw. trudną młodzieżą. Przyznała, że stypendialna pomoc materialna bardzo pomogła jej w finansowaniu rozwoju naukowego. Poza tym pomocą w rozwoju był udział w obozach letnich stypendystów, gdzie była nie tylko formowana duchowo, ale też poznała nowe miejsca i nawiązała wiele dobrych relacji z rówieśnikami, do dziś podtrzymywanymi.

- Gdy żył Jan Paweł II, byłam dzieckiem, ale on wciąż pozostaje moim osobistym patronem, któremu mogę zawierzyć swoje życie i którego nauczanie jest mi wciąż bliskie - podsumowała stypendystka, która korzysta z pomocy stypendialnej szósty rok.

Z kolei 23-letni Paweł Żulewski, pochodzący z parafii św. Antoniego w Żurominie, student IV roku dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim, były rzecznik Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, a obecnie redaktor Katolickiej Agencji Informacyjnej, przypomniał słowa prezesa fundacji ks. Dariusza Kowalczyka o tym, że nie wystarczy aby człowiek był wykształcony, powinien jeszcze być uformowany.

- Fundacja nie tylko wspiera młodzież w zdobywaniu wykształcenia, ale przekazując nauczanie Jana Pawła II, przekazuje też wartości. Wiemy przecież, że żyjemy w czasach, w których są one bardzo pożądane, a nauczanie naszego papieża pozostaje w tym względzie ponadczasowe - uważa stypendysta, który otrzymuje wsparcie ósmy rok.

Przyznał też, że św. Jan Paweł II jest dla niego przewodnikiem w kategoriach męskości, jego niedoścignionym wzorem i przykładem, który swoim życiem pokazał, jak należy odnaleźć swoje powołanie.

Spotkanie stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zorganizował ks. dr Jarosław Kwiatkowski, koordynator diecezjalny Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia i pracownik wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Obecnie w diecezji płockiej jest 61 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, w tym 29 osób to uczniowie gimnazjów i szkół średnich, a 32 osoby już studiują.

eg / Płock

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama