Ponad wszystko miłość - relikwie bł. Salomei w Toruniu

Krakowskie Siostry Klaryski klauzurowe przekazały relikwie bł. Salomei do Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Jana Pawła II w Toruniu w roku poświęconym pierwszej polskiej klarysce.

- Choć błogosławiona Salomea pochodzi z odległych wieków, to każdego z nas zaprasza na drogę szczególnej bliskości z Bogiem - mówi matka Joanna Długa, ksieni klasztoru Sióstr Klarysek św. Andrzeja Apostoła w Krakowie, która, wraz z s. Jolantą i s. Elżbietą, opuściła klauzurę, aby zawieźć relikwie pierwszego stopnia bł. Salomei do Kościoła NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

19 listopada 2017 roku, w liturgiczne wspomnienie bł. Salomei, pierwszej polskiej klaryski, rozpoczął się Jubileuszowy Rok 750 -lecia jej narodzin dla nieba. Każdego 19. dnia miesiąca, siostry zachęcają do wzięcia udziału w nowennie miesięcy, która jest szczególnym uwielbieniem i dziękczynieniem za dar życia błogosławionej Piastówny. - Do przeżywania tego Jubileuszowego Roku zaprosiliśmy całą Ojczyznę i wszystkich rodaków. Razem z naszą Patronką chcemy świętować także 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Za jej przyczyną modlimy się za małżeństwa, rodziny i osoby konsekrowane - podkreśla matka Joanna, a siostra Jolanta Śmigowska zwraca uwagę, że św. Salomea, jako córka, siostra, żona i mniszka, jest ucieleśnieniem prawdziwej i ofiarnej miłości.

- Największą wartością jest szerzenie franciszkańskiego ducha pokoju! Błogosławiona Salomea to przykład dla współczesnych Polaków, żeby starali się żyć jak bracia i być ponad wszelkimi podziałami - dodaje.

Przez Gniezno i Gostyń do Torunia

W Kościele NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu znajdują się relikwie wielu polskich świętych i błogosławionych, a także wizerunki zasłużonych dla Ojczyzny bohaterów i patriotów. Kustosz świątyni, ojciec Andrzej Laskosz CSsR, zaznacza, że do toruńskiego sanktuarium pielgrzymuje wiele zgromadzeń zakonnych, żeby za przyczyną Maryi i św. Jana Pawła, modlić się o nowe powołania.

- Dzisiaj trzeba mówić o patriotyzmie i budować siebie na przykładzie świętych i błogosławionych - podkreśla.

Na konieczność przestrzegania właściwej hierarchii wartości zwracał również o. Tadeusz Rydzyk CSsR podczas niedzielnej homilii, w której uczestniczyły Siostry Klaryski.

- Dziękuję, że Siostry postawiły na naszej drodze ognisty słup, który pokazuje nam drogę - bł. Salomeę - mówił Dyrektor Radia Maryja.
 
Podczas niezwykłej pielgrzymki, siostry zatrzymały się w Gnieźnie, gdzie w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się grób błogosławionej Jolanty, która za przykładem Salomei, po śmierci męża, przywdziała zakonny welon i ufundowała w pierwszej polskiej stolicy klasztor, a także w Sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu, gdzie modliły się przed wizerunkiem swojej Patronki.

Błogosławiona Piastówna

- Błogosławiona Salomea wybrała drogę ewangelicznej doskonałości, która wpisuje się w powołanie franciszkańskie! - zauważa siostra Elżbieta Sander i podkreśla, że franciszkański duch radykalizmu mocno inspirował pierwszą polską klaryskę. Tłumaczy również etymologię imienia błogosławionej, które oznacza „pokój", a także „lot ku zbawieniu". - Schodziła z areny politycznej ku sferze duchowej - akcentuje.

Błogosławiona Salomea urodziła się na Wawelu w 1211 roku. Była córką Leszka Białego i ruskiej księżniczki Grzymisławy. Jako mała dziewczynka, została wysłana do Budy, gdzie zaręczyła się, a następnie poślubiła węgierskiego księcia Kolomana. Po jego śmierci, jako 30-letnia wdowa, wróciła do Polski na dwór swojego brata Bolesława Wstydliwego i w Sandomierzu złożyła śluby zakonne, stając się pierwszą polską klaryską. Po objęciu przez niego tronu krakowskiego, klasztor klarysek przeniesiono z Zawichostu do Skały. Salomea spędziła w nim ostatnie lata swojego życia. Zmarła w opinii świętości.

- Ważny jest jej duchowy testament: zachęca w nim siostry do miłości i służby, a przestrzega przed szemraniem. Mottem jej życia było zdanie: Miłujcie się miłością Chrystusową - dodaje siostra Elżbieta.

Siostry klaryski, czyli Zakon Świętej Klary jest zwany także Drugim Zakonem Franciszkańskim. Jego założycielką była św. Klara, która na wzór św. Franciszka z Asyżu, zapragnęła żyć zgodnie z Ewangelią. Klaryski w Polsce stanowią trzy gałęzie: Zakon Świętej Klary, Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji, Mniszki Klaryski Kapucynki.

Joanna Folfasińska - Archidiecezja Krakowska

źródło: Joanna Adamik - Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, www.diecezja.pl

Przekazanie relikwii Bł. Salomei do toruńskiego sanktuarium - fotorelacja Joanny Adamik i Katarzyny Katarzyńskiej

Relacja filmowa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama