Pułtusk: XXI Dni Patrona św. Mateusza

Msza św. w bazylice pułtuskiej w intencji mieszkańców miasta i okolic, była najważniejszym punktem kilkudniowych obchodów XXI Dni Patrona Pułtuska św. Mateusza.

- Owocem chrześcijańskiego świadectwa powinien być pokój i zgoda – powiedział w homilii biskup płocki Piotr Libera.

Zdaniem duchownego miasto Pułtusk mocno wpisało się w historię ojczyzny, jest swoistym świadkiem polskich, bardzo trudnych i bolesnych dziejów. Dni Patrona św. Mateusza, to doskonała okazja, aby sobie o tym przypomnieć, raz jeszcze odkryć w mieście autentycznego świadka polskiej historii, także tych najtrudniejszych jej momentów.

Dodał, że obecnie Polska i Pułtusk to kraj i miasto wolnych i dumnych ludzi. Kraj i miasto ludzi, którzy mogą wybierać drogi, po których idą, mogą decydować o swoim własnym losie.

Biskup przypomniał też postać Mateusza, celnika z dalekiej Palestyny, który spotkał Jezusa Chrystusa i stał się świadkiem Jego ziemskiego życia: Jego słów, czynów, Śmierci i Zmartwychwstania.

- Choć Mateusz miał poukładane i wygodne życie, to na słowo Mistrza z Nazaretu zostawił swoją „komorę celną”: swoje miejsce pracy, dom, przyjaciół i poszedł za Tym, w którym dostrzegł coś niezwykłego - za Jezusem. Widział wielkie dzieła, jakich dokonywał Boski Nauczyciel, wsłuchiwał się w Jego słowa, doświadczał Jego miłości. A później swoje niezwykłe doświadczenie wyraził w słowach spisanej przez siebie Ewangelii. Był świadkiem Bożej prawdy - podkreślił hierarcha.

Powiedział też, że przed wiernymi stoi wielkie wyzwanie: jest nim świadectwo, do którego są wezwani Polacy, mieszkańcy mazowieckiej ziemi, ale jednocześnie świadectwo, do którego wzywa chrześcijaństwo, wiara, przynależność do grona Jezusowych uczniów.

Takie właśnie świadectwo: umiłowania Ojczyzny i umiłowania Boga dawał swoim życiem św. Stanisław Kostka, którego 450. rocznica narodzin dla nieba jest właśnie przeżywana. Młody Polak, syn mazowieckiej ziemi, swoim krótkim, lecz szlachetnym życiem rozsławił Ojczyznę i zdobywał dla Jezusa ludzkie serca. Świadectwo Stanisława Kostki wyraziło się w dobrym, pobożnym i mądrym życiu.

Pasterz Kościoła płockiego zachęcił też pułtuszczan, aby owocem świadectwa był pokój i zgoda, wprowadzane ich do domów, rodzin, szkół i miejsc pracy, bo tego i Polakom, i chrześcijanom najbardziej dzisiaj potrzeba.

W Mszy św. uczestniczył ks. prał. Wiesław Kosek, proboszcz parafii św. Mateusza i dziekan pułtuski, kanonicy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, przedstawiciele władz państwowych, oświatowych, miejskich i samorządowych z p.o. burmistrza Dorotą Subdą oraz jej zastępcą Andrzejem Popowiczem.

Program XXI Dni Patrona Pułtuska św. Mateusza (20-24 września) był bogaty w różne wydarzenia. Odbył się m.in. „Wyścig po historię”, czyli konkurs wiedzy o historii Pułtuska, połączony z marszobiegiem i konkurencjami sprawnościowymi, z udziałem 9 drużyn szkolnych. W tegorocznych zmaganiach w kategorii klas gimnazjalnych zwyciężyła drużyna z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Pułtusku, natomiast w kategorii uczniów szkół podstawowych drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku.

Tłumy mieszkańców miasta i okolic przyszły na koncert Anny Wyszkoni. Poza tym, na miejskiej scenie można było zobaczyć koncert afrykańskiej grupy Jambo Africa. A lokalnych muzyków reprezentowała Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej.

Organizatorzy tegorocznych Dni Patrona Miasta nie zapomnieli też o najmłodszych mieszkańcach. Specjalnie dla nich na scenie, zaprezentowano spektakl pt. „Miś Podróżnik”. Zagrała dla nich także Arka Noego.

eg / Pułtusk

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama