Rocznica złożenia projektu #ZatrzymajAborcję. Bp Mering apeluje do polityków

Bp Wiesław Mering przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. w intencji wprowadzenia prawa chroniącego życie poczętych dzieci. Zaapelował do polityków o niezwłoczne wypełnienie złożonych obietnic.

30 listopada, minął dokładnie rok od złożenia w Sejmie projektu #ZatrzymajAborcję.

Puste obietnice i obojętność polityków sprawujących władzę w Polsce wobec losu dzieci, które są zabijane w polskich szpitalach trwa już rok. Posłowie Grzegorz Matusiak i Bożena Borys-Szopa, odpowiedzialni za zamrożenie projektu #ZatrzymajAborcję, nie raz deklarowali się jako obrońcy życia. Niestety, to tylko słowa. Milcząc świadkujemy zbrodni. […] Apelujemy do Trybunału Konstytucyjnego o natychmiastowe uruchomienie procedur, które zmierzają do wyznaczenia terminu rozprawy związanej z aborcją eugeniczną. Apelujemy do partii rządzącej by zgodnie ze swoją nazwą Prawo i Sprawiedliwość otworzyło drogę, która do zachowania prawa i sprawiedliwości będzie wiodła. Prawa i sprawiedliwości dzieciom skazywanym na śmierć – powiedział w kazaniu bp Wiesław Mering. 

Kazanie bpa Wiesława Meringa na Jasnej Górze w rocznicę złożenia projektu „Zatrzymaj Aborcję” 30.11.2018

We Mszy św. uczestniczyli m. in. Kaja Godek i członkowie Fundacji Życie i Rodzina oraz posłanki Teresa Glenc i Anna Siarkowska. Czas się nam kurczy, parlamentaryzm jest określony. Są 4 lata – my mamy tylko rok. Trzeba mocno przyspieszyć. Nie powiem naciskać, bo to złe słowo, ale może i tego słowa należałoby w pewnych momentach użyć – stwierdziła posłanka Glenc. O wierności swoim deklaracjom mówiła posłanka Siarkowska – Uważam, że nie trzeba się bać [politycznych konsekwencji wprowadzenia prawa zakazującego aborcji], bo to są dobre zmiany. Jeśli opowiadamy się za prawem do życia, jeśli dbamy o prawa człowieka, ich respektowanie, to należy się tylko spodziewać wszystkiego dobrego. Jeśli człowiek jest wierny w takich sprawach, to Pan Bóg pobłogosławi w innych, i tych politycznych konsekwencji raczej obawiałabym się w sytuacji, kiedy nie jest się wiernym swoim wcześniejszym deklaracjom wyborczym.

Także tego dnia Kaja Godek wystosowała list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego, pisząc: Parlament zdominowany przez partię, której jest Pan prezesem, ma obecnie wszelkie narzędzia do tego, aby uchwalić zakaz zabijania dzieci – przynajmniej ten częściowy, ujęty w projekcie #ZatrzymajAborcję. Blokadę procesu legislacyjnego utrzymują Pańscy podwładni – członkowie Prawa i Sprawiedliwości. Blokada ta jest niezrozumiała także w kontekście faktu, iż Trybunał Konstytucyjny, który miał orzec w sprawie niezgodności eugeniki z Konstytucją RP – nie wykonuje swoich obowiązków w tym zakresie. Obecna kadencja Sejmu widziała już ustawy uchwalane w kilka lub kilkanaście godzin. Wiemy, że tylko od Pańskiej decyzji zależy obecnie los dzieci skazywanych na śmierć za niepełnosprawność. Przewodnicząca komitetu inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję” zaznacza – Sprawa ochrony życia jest kwestią absolutnie fundamentalną, nie można przyznać człowiekowi żadnego prawa, jeżeli nie ochroni się należycie jego życia.

W czasie Mszy św. został również odczytany komunikat abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, w sprawie ochrony życia. Poniżej publikujemy jego pełną treść.

Komunikat abp. Stanisława Gądeckiego,

Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. ochrony życia

 „Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. (…) Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości!” – mówił św. Jan Paweł II w 1997 w Kaliszu podczas pielgrzymki do Polski. Z wielkim bólem widzimy, że w Polsce to prawo człowieka do życia wciąż jest łamane.

Na straży życia ludzkiego stoi sama nauka. Obraz USG pokazuje dziecko w pierwszych tygodniach życia w łonie matki. Około 20 dnia po poczęciu zaczyna bić serce dziecka, w siódmym tygodniu widać oczy, nos, uszy i wargi, zaś w 16 tygodniu pojawiają się linie papilarne. Widać jak dziecko w łonie matki uśmiecha się, ziewa, płacze, porusza palcami u rąk i nóg. Wobec tych faktów naukowych nie możemy przechodzić obojętnie.

Minął rok od złożenia projektu obywatelskiego „Zatrzymaj aborcję”. Podpisało go ok. 830 tys. osób. Obywatele naszego kraju popierają ten projekt, który wyklucza przesłankę eugeniczną. Jest to ważny krok w stronę ochrony życia każdego człowieka.

Biskupi, zgromadzeni na Jasnej Górze na zebraniu plenarnym 19 listopada br., zwrócili się z prośbą o modlitwę, aby prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Prośbę o modlitwę w tej intencji kierujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, szczególnie do kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz naszych rodaków w kraju i na świecie.

Maryi, Królowej Polski, zawierzamy sprawę ochrony życia każdego człowieka.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

30 listopada 2018 r.


Źródło: Magdalena Łońska, www.zycierodzina.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama