Ruszyły zapisy na tegoroczne rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans

Dzisiaj, punktualnie o 10.00, ruszyły zapisy na tegoroczne rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans. W tym roku wyjątkowo odbędą się w krakowskim Klasztorze oo. Dominikanów.

Program będzie równie bogaty, jak do tego przyzwyczaili się uczestnicy minionych 10 edycji.

„Modlić się liturgią. Mistagogia Eucharystii i Liturgii godzin” – to temat jedenastych rekolekcji Mysterium fascinans, które odbędą się w weekend 7-9 września 2018 w Krakowie. Tradycyjnie wraz z rozpoczęciem wakacji ruszają zapisy.

Doświadczenie i nowości

– „Po ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji rekolekcji, możemy już stwierdzić, że wiemy, co jest ważne i doceniane przez naszych uczestników, co stanowi o tożsamości tych unikatowych rekolekcji liturgicznych i co jest warte zachowania” – mówi Michał Wsiołkowski, koordynator rekolekcji. – „Jednocześnie każdy, kto był już na Mysterium fascinans wie, że każda edycja przynosi nowości i niespodzianki – nie brakuje nam determinacji w udoskonalaniu propozycji, poszukiwaniu jak najlepszych tematów oraz zapraszaniu prelegentów” – dodaje.

Rekolekcje Mysterium fascinans rokrocznie gromadzą około 200 osób, które chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii. Podczas każdej z dotychczasowych edycji na rekolekcjach gościli wybitni teologowie i liturgiści – wśród nich ks. prof. Cesare Giraudo, ks. dr Jose Antonio Goñi z Pampeluny, ks. prof. Felix Maria Arocena Solano i ks. prof. Pierangelo Muroni. Zaproszenia przyjmowali także m.in. ks. prof. Bogusław Nadolski, ks. prof. Czesław Krakowiak, ks. prof. Bogusław Migut, ks. dr Maciej Zachara MIC, o. dr Mateusz Przanowski OP, dr Tomasz Dekert i wielu innych znakomitych mówców.

Uczestnicy jedenastej edycji będą mogli wysłuchać nauk rekolekcyjnych ks. Piotra Roszaka z Torunia. Wśród tegorocznych prelegentów znajdą się znani polscy liturgiści: ks. Stanisław Mieszczak, sercanin z Krakowa; ks. Tomasz Bać z Rzeszowa; o. Dominik Jurczak OP, wykładowca na rzymskim Anselmianum; Tomasz Grabowski OP z Poznania, Piotr Oleś OP, historyk sztuki z Krakowa oraz ks. Krzysztof Porosło, doktorant dogmatyki w Pampelunie.

Modlitwa wszystkimi zmysłami

– „Ostatnie edycje Rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans poświęciliśmy tematowi ducha liturgii” – przypomina ks. Krzysztof Porosło, pomysłodawca rekolekcji. – „To, co zwykliśmy nazywać duchem liturgii, jest dla niej jak dusza dla ciała. Nie da się tych rzeczywistości od siebie oddzielić. To ona jest formą dla ciała, a równocześnie to, co cielesne, staje się jedyną drogą poznania tego, co duchowe” – tłumaczy ks. Porosło.

Ks. Krzysztof wyjaśnia też w jaki sposób temat będzie kontynuowany. – „W czasie dwóch najbliższych edycji będziemy przechodzili przez rytuał Eucharystii i Liturgii godzin, krok po kroku odkrywając całe bogactwo treści, która kryje się w świętych obrzędach Kościoła. Będziemy wchodzić coraz głębiej w celebrowane misterium przez odkrywanie znaczenia i symboliki rytuału, aby całe nasze życie było przemieniane przez liturgię. Ważne jest to zakotwiczenie w konkretnym życiu uczestnika celebracji, które zostaje uświęcone, ukształtowane i przemienione przez liturgię, którą człowiek się modli. Właśnie te słowa papieża Piusa X („modlić się liturgią”) wybraliśmy na hasło przewodnie tegorocznej edycji. Nie chodzi o to, aby modlić się w czasie liturgii, jakby jedną rzeczą było wypełnianie rytuału, a drugą modlitwa, o którą trzeba niejako powalczyć w międzyczasie. Rzecz w tym, żeby modlić się liturgią, a więc wszystkimi słowami modlitw, śpiewami, gestami i postawami ciała, wszystkimi zmysłami zaangażowanymi w odbiór całego bogactwa liturgicznych symboli, którymi mówi liturgia”.

Po raz pierwszy u dominikanów

W tym roku nowością będzie miejsce – choć tegoroczna lokalizacja jest odległa od dotychczasowej o niecałe 500 metrów. W związku z koniecznością wykonania nieoczekiwanego, ale poważnego remontu w krakowskim seminarium przy ul. Podzamcze, w tym roku uczestników gościć będzie wyjątkowo klasztor oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej, a noclegi zapewni położony w pobliżu Hotel Studencki Żaczek.

To połączenie sprawdziło się doskonale już podczas ubiegłorocznych, tygodniowych Warsztatów Muzyki Niezwykłej, kiedy w Żaczku nocowała prawie połowa z ponad 300 uczestników, a w zabytkowych wnętrzach klasztoru odbywały się całodzienne zajęcia i wszystkie modlitwy.

Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy chętni (którzy ukończyli 16 rok życia): świeccy, ale także księża, diakoni, klerycy czy bracia i siostry zakonne. Aby wziąć udział w rekolekcjach, należy wypełnić formularz internetowy na stronie www.mf.org.pl. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy chętni (którzy ukończyli 16 rok życia): świeccy, ale także księża, diakoni, klerycy i zakonnicy.

– Gorąco ufamy – i modlimy się o to, by rekolekcje były nie tylko mądre, ale również pełne inspiracji ku nawróceniu – zaprasza o. Dominik Jurczak, prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

źródło: Michał Wsiołkowski/fdol.pl

Warsztaty Muzyki Niezwykłej 2017 - wideorelacja

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama