Rząd i Caritas Polska tworzą sieć punktów informacyjno-doradczych dla migrantów

W Polsce rusza projekt wsparcia dla migrantów w dziedzinie adaptacji i integracji społecznej. W miastach wojewódzkich powstają punkty informacyjno-doradcze dla cudzoziemców. Rządowy projekt powstał przy współpracy z Caritas Polska.

„Idea jest taka, by ludzie, którzy tutaj przybywają, poczuli się trochę jak u siebie” - powiedział ks. Piotr Hartkiewicz z Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

„Ten program jest skierowany do migrantów spoza Unii Europejskiej, dlatego że oni formalnie nie mają takich możliwości pomocy, jakie ma każdy inny obywatel Unii Europejskiej, który przebywa na terenie Rzeczypospolitej. Jest problem z migrantami spoza Unii Europejskiej, którym część świadczeń u nas nie przysługuje. W zasadzie nie ma takiego systemu, który tworzyłby dla nich jakieś szczególne wsparcie, a znajdują się w obcym państwie, często oddaleni od rodziny, bez znajomych, przyjaciół i w tym nowym kontekście nie zawsze sobie radzą” - podkreślił ks. Hartkiewicz.

W punktach informacyjno-doradczych będzie można liczyć m.in. na pomoc prawną, psychologiczną, ale również np. doradztwo zawodowe.

źródło: Rafał Łączny KAI dla vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao