„Sail to Panama” – UPJPII organizuje rejs na ŚDM 2019

„Sail to Panama” – pod takim hasłem planowany jest rejs żaglowcem „Pogoria” na Światowe Dni Młodzieży w Panamie.

Projekt powstał z inicjatywy grupy społeczników z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Stowarzyszenia „Wypłyń na Głębię” i Stowarzyszenia Sail Training Association Poland.

„Sail to Panama” ma być rejsem patriotyczno-religijnym, a jego ideą jest uhonorowanie stulecia odzyskania niepodległości Polski oraz czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. „W Polsce pojęcia patriotyzmu i wiary są ze sobą silnie związane, stąd pomysł wpisania obu rocznic w rejs na zapoczątkowane przez Jana Pawła II Światowe Dni Młodzieży” – uzasadniają jego pomysłodawcy.

Na realizacją rejsu czuwa Komitet Organizacyjny Rejsu do Panamy, którego przewodniczącym jest ks. prof. Roman Bogacz z UPJPII w Krakowie.

Podczas wyprawy będą się odbywały spotkania ewangelizacyjne, a w portach planowane są prezentacje polskiej kultury narodowej i regionalnej. W związku z tym zostaną przedstawione małe formy teatralne oraz krótkie aranżacje tańców regionalnych w wielu miejscach świata w polskich strojach ludowych: krakowskich, góralskich, kurpiowskich i innych.

Projekt skierowany jest do młodzieży szkolnej i studentów, która będzie przygotowywać się do wyprawy przez cały rok. Organizator zrekrutuje dwustu członków załogi, których podzieli na pięć grup zmieniających się co etap. Etapy będą dwu i trzytygodniowe. Każdy ma przyjąć inną, czterdziestoosobową załogę na pokład, w tym osoby niepełnosprawne. Nad przebiegiem i uczestnikami rejsu będą czuwać członkowie załogi stałej, opiekunowie, kapłan i opieka medyczna.

Rejs nawiązywać będzie do sztafety łączącej ŚDM w Krakowie z Panamą. Rozpocznie się uroczystą Mszą Św. i spotkaniem w Krakowie. Z Krakowa uczestnicy pojadą autokarem do Rzymu. Planowane jest spotkanie z papieżem Franciszkiem, następnie uczestnicy udadzą się do portu Civitavecchia położonego nieopodal Rzymu. Stamtąd uczestnicy popłyną do Las Palmas (Grand Canaria). Kolejny etap zakończy się w Fort de France (Martynika), a trzeci - w Balboa (Panama). Czwarty etap podróży będzie z Panamy do Hamilton (Bermudy) i ostatni – do Cherbourg (Francja).

W zaplanowanych wcześniej miejscach nastąpią zmiany załóg, którym zapewniony będzie przelot samolotem wraz z opiekunem do Polski. Zarówno transport do Włoch na rozpoczęcie pierwszego etapu, jak i z Francji po zakończeniu etapu piątego, odbędą się autokarami. Przez cały okres rejsu członkowie załogi będą zakwaterowani na statku. Pomiędzy trzecim a czwartym etapem przewidziany jest tygodniowy pobyt w Panamie na obchodach Światowych Dni Młodzieży. Będą brać w nich udział dwie z pięciu załóg.

Projekt będzie realizowany na żaglowcu Pogoria, który służy Katolickiej Szkole pod Żaglami, również zaangażowanej w przedsięwzięcie.

Podczas rejsu do Panamy zostanie zebrany materiał filmowy i fotograficzny, który posłuży do zrealizowania filmu „Czym jest dla Ciebie niepodległość” – relacji z wizyt w różnych krajach wzbogaconej o opis wizerunku Polaków i Polski oczami ich mieszkańców, a także odpowiedź na pytanie: czym jest i ile znaczy niepodległość dla ludzi różnych kultur. Film zostanie opublikowany w mediach społecznościowych oraz emitowany na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.

md / Kraków


Zdjęcie: Pogoria, Gdynia, 20090705, autor: Marcin Sochacki (Wanted), CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama