W Sandomierzu odbyły się obchody 150. rocznicy urodzin bł. ks. Antoniego Rewery i 90. rocznicy założonego przez niego Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego. Z tej okazji zorganizowane zostało sympozjum naukowe i odprawiona uroczysta Eucharystia.
Mszy św. sprawowanej w kościele św. Józefa, gdzie przez lata posługę proboszcza pełnił bł. ks. Antoni Rewera przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP. Koncelebrowali ją: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup senior Edward Frankowski oraz liczni kapani.
Uczestnicy dziękowali Bogu za posługę sióstr franciszkanek w kilkunastu domach zakonnych rozsianych w kilku diecezjach. We wspólnej modlitwie oprócz Córek św. Franciszka Serafickiego wzięli uczestniczyły też siostry z innych zgromadzeń zakonnych posługujących na terenie diecezji oraz wierni świeccy.
Bp Krzysztof Nitkiewicz na początku Liturgii przypomniał, że bł. ks. Antoni Rewera jest męczennikiem II wojny światowej, ale i okresu międzywojennego.
- Wierność Chrystusowi zawsze oznacza męczeństwo, jest Bożym darem dla naszego Kościoła, podobnie jak założone przez bł. A. Rewerę zgromadzenie zakonne. Dziękując za duchową spuściznę jaką nam pozostawił, starajmy się niczego z niej nie utracić – wskazywał ordynariusz.
Bp Artur Miziński w homilii podkreślał, że Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego jest wiernym owocem życia i świętości bł. ks. Antoniego Rewery, gdyż to on dostrzegł potrzebę założenia zgromadzenia na Ziemi Sandomierskiej, a jego duchowość znalazła odzwierciedlenie w franciszkańskim charyzmacie zgromadzenia.
***
Ks. Antoni Rewera pochodził z Samborca, był wieloletnim, cenionym duszpasterzem Sandomierza. 16 marca 1942 został aresztowany przez gestapo. Ponieważ nie chciał wydać, od kogo dostawał nielegalne gazety został skierowany do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a następnie Dachau.
Tam po doświadczeniu wielu nieludzkich cierpień i upokorzeń, które znosił w duchu wiary i pokory - zmarł z wycieńczenia dnia 1 października 1942 roku. Beatyfikowany został 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II. Należy do grona 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej.
Siostry Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego należące do rodziny franciszkańskiej w Kościele podejmują pracę katechetek, organistek, kancelistek, zakrystianek, prowadzą domy rekolekcyjne, posługują na plebaniach oraz ludziom chorym i starszym.
apis / Sandomierz