„Serce Łodzi” w 100. rocznicę Niepodległości dla Katolika, Luteranina i Żyda

W niedzielę, 11 listopada 2018 roku, podczas Wieczoru Uwielbienia połączonego z modlitwą ekumeniczną w 100-lecie Niepodległości, w ewangelickim kościele św. Mateusza w Łodzi, wręczona została tegoroczna nagroda „Serce Łodzi”.

Członkowie wielowyznaniowej Kapituły na posiedzeniu, które odbyło się 23 października, zdecydowali, by w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przyznać pośmiertnie nagrodę przedstawicielom łódzkich wspólnot wyznaniowych: katolickiej, ewangelickiej i żydowskiej, którzy w okresie walki o niepodległość i tuż po jej odzyskaniu, zatroszczyli się, by Łódź i jej mieszkańcy w bezpieczny sposób mogli skorzystać z daru wolności.

Każda ze wspólnot wyznaniowych wybrała jednego, charakterystycznego dla ówczesnych czasów przedstawiciela, który jest symbolem zaangażowania na rzecz wolności i poprawy bytu łodzian okresu odzyskania wolności.

Wspólnota łódzkich ewangelików wskazała ks. Rudolfa Gundlacha, proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Łodzi, prezesa i działacza licznych organizacji dobroczynnych w Łodzi. Katolicy wskazali ks. prałata Wincentego Tymienieckiego, ówczesnego proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Łodzi, wiceprzewodniczącego Głównego Komitetu Obywatelskiego, zaangażowanego szczególnie w pomoc osobom bezdomnym, zaś wspólnota łódzkich Żydów wskazała Filipa Śmiłowskiego, żołnierza Wojska Polskiego, wielce zasłużonego w walkach o niepodległość Polski, odznaczonego pośmiertnie Virtuti Militari V klasy i Krzyżem Niepodległości.

Statuetka Nagrody – miniatura dzwonu Serce Łodzi – wręczona została duchownym stojącym na czele wspólnot wyznaniowych przez członków Kapituły w Święto Odzyskania Niepodległości, a podczas spotkania z koncertem wystąpił zespół muzyczny Exodus 15.

W imieniu zmarłego bpa Włodzimierza Tymienieckiego nagrodę odebrał jego następca – ks. abp Grzegorz Ryś, który dziękując za uhonorowanie swojego poprzednika podkreślił, że proboszcz parafii p.w. św. Stanisława Kostki, późniejszy pierwszy biskup łódzki, na długo przed powstaniem ruchu ekumenicznego działał na tym polu w mieście Łodzi. – To pokazuje, że ksiądz Tymieniecki wyprzedził Kościół katolicki o 50 lat. To oznacza, że jest jednym z protagonistów ekumenizmu po stronie katolickiej. Tak odczytuję to zobowiązanie, że nie możemy się wlec w ogonie ekumenizmu w Polsce, ale mamy mieć odwagę wyznaczać mu pierwsze i nowe ślady. Z taką nadzieją zaniosę tę nagrodę jutro i położę księdzu biskupowi na grobie, nie w poczuciu, że jemu jest to potrzebne, ale mnie ten widok się przyda. – mówił metropolita łódzki.

Nagroda „Serce Łodzi” przyznawana jest w celu uhonorowania osoby fizycznej lub instytucji, która oddaje swoje serce miastu i jego mieszkańcom. Nagrodę przyznaje Kapituła Nagrody złożona z duchownych czterech wyznań: Kościoła rzymskokatolickiego w Łodzi, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Katedralnej Parafii Prawosławnej p.w. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi. 

xpk / Łódź

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama