We wtorek i środę uroczystości związane ze świętem Wojska Polskiego

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędą się w Warszawie centralne obchody Święta Wojska Polskiego. Biskup polowy Józef Guzdek odprawi Mszę św. o godz. 9.00 w katedrze polowej w intencji Wojska Polskiego.

 Po Mszy św. o godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich, medali i odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów kończących zawodową służbę wojskową.

W południe na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpocznie się uroczysta zmiana posterunku honorowego i ceremonia złożenia wieńca przez prezydenta Andrzeja Dudę pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

O godz. 13.00 na Wisłostradzie odbędzie się Wielka Defilada Niepodległości. Kolumna wojska i przejazd pojazdów rozpocznie się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Centralny punkt defilady, z trybuną honorową, znajdzie się w okolicach Parku Fontann.

Wraz z Polakami w kolumnie przejdą także żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu. W defiladzie wezmą także udział pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP.

Przed widzami zaprezentuje się ponad 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych. Rekonstruktorzy zaprezentują się strojach i umundurowaniu od czasów średniowiecza po okres II wojny światowej. Atrakcją będzie także przelot wzdłuż Wisły 100 samolotów i śmigłowców. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, przelot najlepiej będzie widoczny z wybrzeża Wisły pomiędzy mostami Gdańskim i Śląsko – Dąbrowskim.

O godz. 15.00 na błoniach Stadionu Narodowego odbędzie się piknik wojskowy pod hasłem „Służymy Niepodległej”.

Na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej w Radzyminie o godz. 17.00 odprawiona zostanie Msza św. i odbędzie się Apel Pamięci.

Wieczorem o godz. 21.00 bp Józef Guzdek poprowadzi Apel Jasnogórski z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Uroczystości religijno-patriotyczne odbędą się także w przeddzień Święta Wojska Polskiego. 14 sierpnia o godz. 20.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie przed pomnikiem Poległych w 1920 r. odbędzie się Apel Pamięci. Uroczystości odbędą się także o godz. 21.00 w Ossowie przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. mjr. Ignacego Skorupki.

***

15 sierpnia przypada 98. rocznica tzw. Cudu nad Wisłą bohaterskiej obrony Warszawy i odwrócenia przez polskich żołnierzy losów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama