Zmarł ks. Leopold Zielasko – społecznik, najstarszy kapłan diecezji bielsko-żywieckiej

Był najstarszym księdzem diecezji bielsko-żywieckiej. Przeżył 95 lat, w tym 67 jako kapłan. Proboszcz parafii św. Klemensa w Ustroniu, znany ze swego społecznego zaangażowania – pomagał m. in. represjonowanym, ofiarom Czarnobyla.

Ks. Leopold Zielasko urodził się 15 listopada 1922 r.  w Międzyrzeczu Górnym na Śląsku Cieszyńskim. W latach 1937-1938 uczęszczał do gimnazjum kupieckiego w Bielsku.

W 1941 r. wyjechał do Warszawy i podjął prace w Fabryce Tarcz Ściernych w Ursusie. W 1944 r. na tajnych kompletach przygotował się do małej matury. W 1946 r. zamieszkał u sióstr urszulanek w Milanówku, gdzie zdał maturę. W tym też roku rozpoczął naukę w seminarium duchownym. Po przyjęciu święceń 24 czerwca 1951 r. pracował jako wikariusz w Wodzisławiu Śląskim, następnie w Knurowie, a w latach 1957-1962 pełnił posługę kapłańską w prokatedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

W 1962 roku został mianowany administratorem parafii w Ustroniu, jednak kandydatura ta nie została zatwierdzona przez ówczesne władze komunistyczne. Oficjalnie został tu proboszczem w 1969 r. Kapłan doprowadził do powstania nowych parafii w Ustroniu: w Polanie, w Hermanicach i na Zawodziu, a także zadbał o powstanie kaplic w Szpitalach  Reumatologicznym i Uzdrowiskowym. W 1995 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w bielskiej Wapienicy.

***

Pogrzeb księdza Leopolda Zielasko odbędzie się w środę, 5 września br., o godz. 12:00 w kościele pw. św. Klemensa w Ustroniu. Tam też na miejscowym cmentarzu zostanie pochowany.

Diecezja bielsko-żywiecka

Parafia św. Klemensa w Ustroniu

« 1 »

reklama

reklama

reklama