reklama

Żywa szopka przy Franciszkańskiej!

Na placu przed Bazyliką oo. Franciszkanów stanęła tradycyjna szopka - „Żywa Szopka przy Franciszkańskiej”.

- Gdybyśmy przyjęli, że pasterze dotarli do Dzieciątka Jezus o północy, to możemy sobie wyobrazić, że mniej więcej teraz, o 22.30, ci sami pasterze ze swoimi stadami usłyszeli głos anioła, który im powiedział, że w Betlejem urodził się Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan! - mówił 24 grudnia arcybiskup Marek Jędraszewski na placu przed Bazyliką oo. Franciszkanów, gdzie stanęła tradycyjna „Żywa Szopka przy Franciszkańskiej”.

Metropolita zwrócił uwagę na fakt, że pasterze musieli być bardzo zdziwieni, słysząc wiadomość, na którą Izrael czekał od wieków. Zachęcał zebranych do dziękowania Bogu za cud obecności Jego Syna pośród swojego ludu.
-Życzę Wam, moi Drodzy, abyście poczuli się ludźmi Bożego upodobania, a zatem ludźmi dobrej woli i jako tacy, nieśli wszystkim pokój i radość.

Arcybiskup Jędraszewski połamał się opłatkiem ze wszystkimi, którzy przybyli na uroczyste otwarcie żywej szopki ojców franciszkanów, także z licznie przybyłymi dziećmi. Przywitał się też rodziną, która wcieliła się w role Maryi, Józefa i nowonarodzonego Jezuska. Metropolita wziął  na ręce Dzieciątko, pokazując je krakowianom i turystom, którzy wzięli udział w tym niezwykłym wydarzeniu.

Tradycja bożonarodzeniowej szopki sięga początków XIII wieku, kiedy św. Franciszek, za zgodą papieża, odtworzył atmosferę narodzin Jezusa, przygotowując żłóbek i siano oraz sprowadzając zwierzęta. Bracia franciszkanie z krakowskiego seminarium duchownego podtrzymują tę inicjatywę od 1992 roku.

Franciszkańską żywą szopkę można odwiedzać od 24 do 26 grudnia.

Joanna Folfasińska, Archidiecezja Krakowska

źródło: Joanna Adamika, Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, www.diecezja.pl

FOTORELACJA

Żywa szopka - nagranie

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama