40. rocznica pierwszej wizyty Papieża na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze obchodzono dzień dziękczynienia za I pielgrzymkę Jana Pawła II. Dokładnie 40. lat temu – 4 czerwca 1979 r. papież z Polski przybył do Sanktuarium.

Ta rocznica przeżywana jest bardzo uroczyście. To dlatego, że wizyta rodaka miała przełomowe znaczenie. Po raz pierwszy następca Piotra przekroczył progi Kaplicy Matki Bożej, potwierdził swoje zawierzenie Maryi i określił rolę Jasnej Góry w życiu Kościoła i Narodu.

Przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra podkreśla, że maryjna pobożność Jana Pawła II jest dla nas wciąż wielkim zadaniem. Podobnie jak miłość do Ojczyzny:

„Ukazuje się papież jako wielki patriota, który po prostu kocha tę ziemię z której wyrósł. Dlatego tak wzruszające jest dla nas wracanie do tej pielgrzymki tutaj na Jasnej Górze, bo tu jest zawierzenie, zaufanie do Maryi, ale obok tego z wielką miłością podchodzimy do naszej Ojczyzny, której historia wpisana jest w życie tego sanktuarium”

Paulini i pielgrzymi dziękują za św. Jana Pawła II, a czynią to wraz ze świadkiem jego życia i posługi kard. Stanisławem Dziwiszem podczas uroczystej Mszy św. W programie także wieczór poezji Karola Wojtyły, a po Apelu wspólna „Barka” pod pomnikiem papieża z Polski. W ramach projektu „Nadzieja. Zwycięstwo” wspartego przez program Niepodległa dla uczniów przygotowane zostało specjalne spotkanie „Tu zawsze byliśmy wolni” i spacer papieskimi śladami.

„To postać bardzo ważna dla całego narodu i naprawdę warto się zagłębić w ten temat. Nie pokazywali tego w mediach, tylko wszystko było ciche, a tak naprawdę Polacy byli z tego dumni i pokazywali, że są jednością, że są katolikami”.

Świętowanie papieskiej rocznicy potrwa do czwartku, 6 czerwca i uwieńczy je promocja najnowszych książek o wydarzeniach z 1979 r. i koncert muzyka młodego pokolenia Antka Smykiewicza.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama