Abp Grušas: Eucharystia to czas otrzymywania Bożego miłosierdzia

„Eucharystia wśród różnych swych aspektów jest także miejscem i czasem otrzymywania Bożego miłosierdzia. Sama Eucharystia jest wyrazem Misericordia Dei – Bóg oddaje się za nas, abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości” – mówił dziś w Poznaniu abp Gintaras Grušas, przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy.

 W kościele św. Rocha metropolita wileński przewodniczył Mszy św. inaugurującej Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie poświęcone Eucharystii jako „Wielkiej tajemnicy wiary”. Hasło tegorocznego wydarzenia nawiązywało do tematu pierwszego roku nowego programu duszpasterskiego, poświęconego Eucharystii. Nowemu programowi duszpasterskiemu dla Kościoła katolickiego na lata 2019-2022 będą towarzyszyć słowa: „Eucharystia daje życie”.

Uroczystą Eucharystię w poznańskim kościele współkoncelebrowali abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP oraz poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Szymon Stułkowski i biskup senior Zdzisław Fortuniak.

W homilii abp Grušas, nawiązując do obchodzonego dziś w kościele święta św. Mateusza, zaznaczył, że Jezus Chrystus jest sprawcą każdego powołania.

„Historia powołania św. Mateusza, którego święto obchodzimy dzisiaj, jest źródłem pocieszenia – każdy może zostać powołany z ciemności grzechu, aby podążał za Chrystusem, który jest Światłem” – przekonywał kaznodzieja.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy zauważył, że „doświadczenie Mateusza dotyczące Bożego miłosierdzia jest obrazem każdego chrześcijanina: wszyscy jesteśmy powołani do tego, by otrzymać miłosierdzie Boże”, pomimo naszej niegodności.

Abp Grušas przypomniał, że Wilno jest miastem Bożego Miłosierdzia, a osobą, która łączy narody polski i litewski, jest św. Faustyna Kowalska. Zauważył, że w jednej z jej wizji Jezus nazwał Najświętszy Sakrament „tronem miłosierdzia”.

Przywołał też obraz Jezusa Miłosiernego, wskazując na jego aspekty teologiczne.

„Dwa promienie – reprezentujące Krew i Wodę – rozpościerające się z serca Jezusa, czynią dusze prawymi i dają im życie. Jest to nawiązanie do zbawczej mocy Odkupienia, znak dwóch sakramentów: chrztu i Eucharystii” – podkreślił metropolita wileński.

Zaznaczył, że te sakramenty otwierają nam dostęp do źródła Boskich łask, ale źródłem i szczytem miłosierdzia Bożego jest Eucharystia.

„Kiedy sprawujemy Eucharystię, nie wolno nam zapominać, że jest ona źródłem i szczytem miłosierdzia Bożego. Jezus jest wcielonym Miłosierdziem, które przychodzi do naszych serc, aby je uzdrowić i przemienić” – tłumaczył abp Grušas.

„Przyjmujmy Boże Miłosierdzie, aby przekształcać się w obrazy Jego Miłosierdzia” – zaapelował metropolita wileński.

Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie odbyło się pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”.

Organizatorem Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego jest Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej.

Forum duszpasterskie w stolicy Wielkopolski odbyło się po raz jedenasty.

msz / Poznań

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama