Adwent od najbliższej niedzieli w Licheniu Starym

W najbliższą niedzielę, 01.12, w Kościele katolickim rozpocznie się adwent. Jest to czas radosnego przygotowania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

W tym okresie w kościołach odprawiane są tzw. Msze Święte roratnie.

Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe. W pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościele katolickim nowy rok liturgiczny. W roku liturgicznym 2019-2020 Kościół katolicki w Polce pochyli się nad tematem Eucharystii jako tajemnicy wyznawanej.

Adwent jest czasem, w którym katolicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. W okresie adwentu w liturgii dominuje kolor fioletowy. Podczas sprawowania Mszy św. kapłan zakłada ornat w tym kolorze, który symbolizuje czas pokuty i przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia.

Adwent obejmuje kolejne 4 niedziele i dzieli się na dwie części. Pierwsza trwająca do 16.12 włącznie kieruje nasze myśli ku oczekiwaniu na powtórne przyjście Chrystusa, natomiast dni od 17 do 24 grudnia są bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Słowo „adwnet” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza  „przyjście” (adventus).

W wieńcach adwentowych umieszczane są 4 świece, które zapala się w kolejne 4 niedziele adwentu. Różową świecę zapala się  w III niedzielę adwentu zwaną Niedzielą Gaudete.

W adwencie wierni mogą uczestniczyć w roratach:
- w bazylice pw. NMPL we wtorki, czwartki i soboty o godz. 7.30.
- w kościele parafialnym pw. św. Doroty od poniedziałku do soboty o 7.00
- dla dzieci w poniedziałki, środy i czwartki o 15.30 także w kościele parafialnym.

Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama