Akcja Katolicka pości i modli się w intencji księży i biskupów

Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej - w roku, w którym obchodzona jest 20. rocznica beatyfikacji płockich biskupów męczenników: abp. Nowowiejskiego i bp. Wetmańskiego - podjęli zobowiązanie do postu i modlitwy w intencji księży i biskupów Kościoła płockiego.

Wiesława Winiarska, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej przekazała, że w roku 20. rocznicy beatyfikacji Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników członkowie stowarzyszenia przez rok każdego 12. dnia miesiąca będą zachowywać ścisły post i modlić się w intencji księży i biskupów Kościoła płockiego.

Wybór 12. dzień miesiąca na post jest nieprzypadkowy: otóż 12 czerwca przypada liturgiczne wspomnienie 108. męczenników II wojny światowej, wśród których są biskupi z Płocka: abp Antoni Julian Nowowiejski (1858-1941) i bp Leon Wetmański (1886-1941).

- Podjęliśmy post i modlitwę za księży i biskupów ze względu na ogólną sytuację Kościoła w Polsce, a szczególnie w naszej diecezji. Uważamy, że te ważne akty ekspiacji mogą sprawić, że w Kościele będzie działo się dobro – powiedziała prezes Wiesława Winiarska.

***

Biskup płocki abp Antoni J. Nowowiejski i jego biskup pomocniczy bp Leon Wetmański zostali aresztowani przez Niemców w 1940 r. Od 28 lutego 1940 r. do 6 marca 1941 r. byli internowani w Słupnie koło Płocka, następnie więzieni w piwnicy budynku obecnego ratusza w Płocku, a później w hitlerowskim obozie w Działdowie.

Abp Nowowiejski zmarł śmiercią męczeńską prawdopodobnie 28 maja 1941 roku, mając 83 lata życia, 60 lat kapłaństwa i 33 lata biskupstwa. Do dziś nie ustalono miejsca jego spoczynku. Bp Leon Wetmański zmarł prawdopodobnie 10 października 1941 r., mając 55 lat. Również nie wiadomo, gdzie po śmierci pochowano jego ciało.

13 czerwca 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II ogłosił obu biskupów Kościoła płockiego błogosławionymi, a abp. Nowowiejskiego postawił na czele 108. beatyfikowanych wtedy męczenników II wojny światowej. Wspomnienie liturgiczne 108. męczenników II wojny światowej przypada 12 czerwca.

Diecezja płocka podczas II wojny światowej straciła obu swoich biskupów, a także jedną trzecią duchowieństwa diecezjalnego.

eg / Płock

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama