Archidiecezja wrocławska wspiera działania na rzecz jakości powietrza

W kościołach archidiecezji wrocławskiej wierni otrzymają specjalnie przygotowane ulotki informujące o możliwości wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Księża będą także zachęcać do skorzystania z porad doradców energetycznych.

O podjęcie wspólnych działań poprosili abp. Józefa Kupnego miejscy urzędnicy z Wrocławia. Miasto postanowiło bowiem uruchomić specjalnie dyżurujących doradców, którzy będą bezpłatnie pomagać mieszkańcom w podjęciu decyzji o wymianie „kopciuchów”.

W punkcie informacyjnym każdy dowie się m.in. jak dobrać ogrzewanie odpowiednie dla swojego domu czy mieszkania oraz gdzie szukać dofinansowania.

- Sprawa jakości powietrza, którym oddychamy od lat jest przedmiotem troski księdza arcybiskupa – powiedział KAI rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski. Dodał, że abp Józef Kupny był inicjatorem apelu biskupów metropolii wrocławskiej, w którym znalazły się m.in. słowa: „zanim zostaną wdrożone nowe przepisy czy nowoczesne technologie, powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności, która pozwala na spalanie w piecach: śmieci, odpadów czy plastikowych przedmiotów”.

Apel ten został ogłoszony w grudniu 2017 r. i został odczytany w parafiach na Dolnym Śląsku.

- Biskupi z Dolnego Śląska przekonywali, że od każdego zależy czy powietrze, którym oddychamy w naszych miastach będzie służyło zdrowiu i życiu czy będzie przyczyną chorób i wcześniejszej umieralności – tłumaczy ks. Kowalski. - Ten apel nie był pojedynczym aktem. Za nim idą konkretne działania, w które wpisują różnego rodzaju akcje informacyjne czy inicjatywy kształtujące myślenie w duchu encykliki „Laudato Si” - podkreśla ks. Kowalski.

xrk / Wrocław

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao