reklama

Bielsko-Biała: modlitwa na 80. urodziny mistrza boksu

Modlitwą w bielskim kościele uczczono 80. urodziny Mariana Kasprzyka – jednego z siedmiu polskich mistrzów olimpijskich w boksie.

W intencji złotego medalisty z Tokio modlił się bp Piotr Greger, który przewodniczył 22 września Mszy św. urodzinowej w kościele św. Małgorzaty w Bielsku-Białej Kamienicy.

W Eucharystii z okazji 80. urodzin utytułowanego olimpijczyka udział wzięli parafianie, przyjaciele jubilata, działacze sportowi oraz przedstawiciele bielskiego samorządu.

Podczas homilii bp Greger pochwalił się różańcem, który otrzymał od Mariana Kasprzyka. „Pan Marian nie tylko się na różańcu modli, ale i różańce robi własnoręcznie. Ten jest szczególny - każda dziesiątka jest w innym kolorze. To są kolory kółek olimpijskich” – wyjaśnił biskup, dziękując mistrzowi bosku za szczególne świadectwo wiary, jakim od wielu lat dzieli się z innymi.

„Za to, że jesteś dla nas przykładem, iż będąc kimś wielkim, mistrzem olimpijskim, można być mężczyzną takim, jak poleca św. Paweł - modlącym się, nie wstydzącym się swojej wiary. A znając charakter i osobowość, to i te kolejne wymienione cechy też są obecne w życiu pana Mariana: podnosi ręce czyste, nie ma w nim gniewu i nie ma żadnego sporu” – podkreślił biskup, nawiązując do niedzielnej liturgii słowa.

Po Mszy w jednej z bielskich hal odbyła się urodzinowa gala bokserska w hołdzie dla jubilata. Do walki na ring wyszli młodzi zawodnicy.

Marian Kasprzyk wielokrotnie podkreślał w czasie spotkań ewangelizacyjnych, że najważniejszą walkę, jaką stoczył w swoim życiu, to ta o powrót do Pana Boga. Sportowiec pokonał raka. Nie załamał się po śmierci żony. Jak podkreśla, to modlitwa i wiara zmieniły jego życie, stając się ratunkiem także przed alkoholowym uzależnieniem.

Marian Kasprzyk urodził się 22 września 1939 roku we wsi Kołomań na Kielecczyźnie jako najmłodszy z siedmiorga rodzeństwa. Karierę bokserską rozpoczął w 1958 r. W sezonie 1959/60 zdobył swój pierwszy medal, wywalczając z drużyną BBTS Bielsko tytuł drużynowego Mistrza Polski. W wieku 21 lat zadebiutował w igrzyskach olimpijskich. Z Rzymu przywiózł brązowy medal. Na kolejnej olimpiadzie, mając 25 lat, spełnił swoje najskrytsze marzenia, zdobywając złoty medal.

Jego walka finałowa przeszła do historii polskiego boksu: Kasprzyk w pierwszej rundzie złamał kciuk. Mimo to nie poddał się i wygrał z groźnym rywalem reprezentującym Związek Radziecki, Litwinem Rikardasem Tamulisem. Przez 17 lat kariery bokserskiej Marian Kasprzyk stoczył 270 walk, odnosząc 232 zwycięstwa i ponosząc 28 porażek. 10 pojedynków było nierozstrzygniętych.

rk / Bielsko - Biała

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao