Bielsko-Biała: tegoroczny „Korowód Świętych” przypomniał o „dostępnych orędownikach”

„Święci - dostępni teraz” – pod takim hasłem 26 października, po raz 13. odbył się w Bielsku-Białej „Korowód Świętych”. Młodzi ludzie – przebrani za postaci świętych i błogosławionych – przeszli w procesji po raz pierwszy w historii tej inicjatywy wokół hałcnowskiej bazyliki.

Wzywając w litanii imiona kolejnych świętych młodzi ludzie modlili się o ich orędownictwo i wsparcie.

W tym roku młodzi ludzie z kilkunastu parafii i wspólnot zgromadzili około pięćdziesiąt relikwiarzy z doczesnymi szczątkami świętych i błogosławionych. Podczas specjalnego nabożeństwa w prezbiterium kościoła czytano życiorysy osób wyniesionych na ołtarze i proszono ich o wspomożenie.

Delegacja młodych parafian z Leśnej przybyła do Hałcnowa z relikwiami Dwunastu Apostołów i św. Charbela. Goście z Żabnicy przywieźli doczesne szczątki św. Jana Kantego, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. br. Alberta Chmielowskiego, bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej, współzałożycielki zgromadzenia sióstr albertynek. Natomiast delegat parafii w Bielsku-Białej Kamienicy opowiedział o relikwiach św. Jose Sancheza del Rio, młodego Meksykanina, który w czasach rządów masonerii oddał życie za wiarę, mając niespełna 15 lat. A dzieci z Hałcnowa przebrały się za Dzieci Fatimskie i z dumą zaprezentowały relikwie dwojga portugalskich wizjonerów oraz fragment drzewa, na którym ukazała się im Matka Boża ponad 100 lat temu.

Diecezjalny duszpasterz KSM, ks. Tomasz Michniok rozmawiał z uczestnikami spotkania o ich własnych doświadczeniach ze świętymi, tłumaczył znaczenie poszczególnych osób, które Kościół wyniósł na ołtarze i namawiał do modlitwy za ich wstawiennictwem.

Nabożeństwo ku czci świętych rozpoczęło się prezentacją relikwii. Potem uczestnicy spotkania, niektórzy z nich przebrani w stroje konkretnych świętych i błogosławionych, przeszli wokół świątyni, gdzie została odprawiona dziękczynna Eucharystia koncelebrowana. Na koniec w pobliskim Domu Kultury wystąpił zespół Alijah.

„Korowód Świętych” po raz pierwszy przeszedł ulicami Bielska-Białej w 2007 r. Zgromadzono wtedy 16 relikwii.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działa na terenie diecezji bielsko-żywieckiej od 13 lat. Skupia młodzież w wieku od 14 do 30 lat, proponując konkretne działanie, wypływające z nauki Kościoła katolickiego.

rk / Bielsko - Biała

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao