Bo Miłość nie umiera – koncert dla licheńskiego Hospicjum

Trzy tysiące osób modliło się w niedzielę, 27 października w czasie południowej Eucharystii odprawionej w licheńskiej bazylice w intencji Hospicjum im. św. o. Papczyńskiego w Licheniu Starym. Po liturgii odbył się koncert dobroczynny w wykonaniu wokalistów konińskiej Szkoły Wokalno-Aktorskiej Fama.

Podczas Eucharystii celebrowanej przez ks. Janusza Kumalę MIC, kustosza Sanktuarium, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, modlono się w intencji wszystkich przebywających w Hospicjum św. Stanisława Papczyńskiego, a także za pracowników, personel medyczny oraz wolontariuszy Hospicjum, aby cieszyli się szacunkiem otoczenia oraz rzeszą swoich naśladowców.

Po Eucharystii wnętrze bazyliki wypełniły dźwięki koncertu dobroczynnego "BO MIŁOŚĆ NIE UMIERA". Poruszające pieśni wykonali wokaliści konińskiej Szkoły Wokalno-Aktorskiej Fama. Można było usłyszeć pieśni takie jak „Barka”, Hymn krakowskich Światowych Dni Młodzieży, czy kompozycje Piotra Rubika. Kilkaset zgromadzonych osób ze wzruszeniem uczestniczyło w ponad godzinnym koncercie.

Na zakończenie koncertu ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium złożył podziękowania pani dyrektor Szkoły Fama „za obecność i trud włożony w ten koncert; także rodzicom, dziadkom, babciom – obecność waszych dzieci i wnuków, jest owocem waszej pracy. Dziękujemy za przekazaną wiarę i miłość do drugiego człowieka.” Słowa uznania skierował również do artystów: „Dziękujemy za to, ze pokazaliście każdemu z nas, czym jest miłość. Tak jak mówi św. Paweł w Liście do Koryntian – wszystko przemija, miłość pozostaje”.

Podziękowania w imieniu podopiecznych, pracowników, dyrekcji złożyła pani Urszula Kulig, „za to, że z gorącym sercem swoim śpiewem przypomnieli o cierpiących, którzy są tu niedaleko w Hospicjum”, życząc, by dobro, którym dziś się podzielili do nich wróciło.

„Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi” – usłyszeli zebrani na zakończenie programu – „Dziękujemy, że społeczność naszej szkoły mogła przyłączyć się do obchodów miesiąca hospicjów, że mogła wspomóc swoimi piosenkami tych, którzy stoją u progu nowego lepszego życia”. W koncercie zaśpiewało niemal 40 wychowanków Szkoły Wokalno-Aktorskiej Fama z Konina. Wokaliści byli w wieku od 4 do 46 lat. Marlena Brzezińska-Stawicka, dyrektorka Szkoły podsumowała udział wokalistów: „Wiemy, ze był to koncert dla tych, którzy rzeczywiście potrzebują. W takich sytuacjach się nie odmawia. Dlatego ci, którzy stoją u progu życia, tak jak te maluchy, stanęli na wysokości zadania i pomogli tym, którzy stoją u progu tego lepszego świata.”

Wydarzenie związane jest z obchodami Światowego Dnia Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej, który w tym roku obchodzony był w sobotę 12 października. Akcję wsparło 14 uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego ze Ślesina i czworo wolontariuszy z licheńskiego Hospicjum. Niebawem, bo już 23 listopada w godzinach 9-13 w siedzibie licheńskiego Kola Gospodyń Wiejskich mieszczącej się przy ośrodku zdrowia w Licheniu Starym, odbędzie się kiermasz odzieży używanej, z którego dochód zostanie przeznaczony na rzecz Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu. Na początku grudnia z kolei zapraszamy na kiermasz bożonarodzeniowy dla Hospicjum.

Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego zostało oficjalnie otwarte w dniu 6 stycznia 2009 roku. Opieka hospicyjna jest dla pacjentów całkowicie bezpłatna. Hospicjum działa w ramach Fundacji SPEM DONARE, której polskie tłumaczenie oznacza „Dawać nadzieję”. Koszty utrzymania placówki w ok. 45 % pokrywa NFZ. Pozostała kwota pochodzi od darczyńców, ludzi dobrej woli, ze zbiórek publicznych, rozliczenia 1% podatku od osób fizycznych oraz akcji takich jak „Pola nadziei” czy koncerty dobroczynne. Aktualnie w budynku hospicjum znajdują się 22 łóżka dla pacjentów objętych opieką paliatywną.

Źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńśkiej

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama