Brat Marek z Taizé: poszukujemy ok. 2,5 tys. noclegów dla pielgrzymów

Brakuje jeszcze ok. 2-2,5 tys. miejsc żeby ugościć wszystkich przybyłych pielgrzymów– powiedział KAI brat Marek ze Wspólnoty Taizé.

Brakuje jeszcze ok. 2-2,5 tys. miejsc żeby ugościć wszystkich przybyłych pielgrzymów– powiedział KAI brat Marek ze Wswpólnoty Taizé. Już za kilka dni, 28 grudnia, rozpocznie się 42. Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu. Do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie ok. 15 tysięcy młodych z prawie siedemdziesięciu krajów świata. Jak podkreślają organizatorzy, spotkanie to będzie okazją do poszukiwania odpowiedzi na stawiane sobie pytania poprzez wspólną modlitwę oraz doświadczenie gościnności.

Brat Marek z Taizé zaznaczył, że w latach 1989 i 1995, kiedy spotkanie młodych odbywało się we Wrocławiu, wszyscy młodzi byli goszczeni w domach mieszkańców Wrocławia. - Chcielibyśmy również w tym roku zaprosić naszych gości do polskich rodzin, aby młodzi Europejczycy mogli zakosztować polskiej gościnności. Brakuje nam jeszcze ok. 2-2,5 tys. miejsc żeby ugościć wszystkich przybyłych pielgrzymów – wyjaśnił.

Duchowny dodał, że warunki przyjęcia są bardzo proste. Wystarczą 2 metry kwadratowe miejsca na podłodze, pielgrzymi mają karimaty i śpiwory. - Prosimy tylko o ugoszczenie przyjezdnych skromnym śniadaniem, by posileni, mogli udać się do miasta, gdzie czekać będzie bogaty program zajęć, od rana do ok. 22:00 wieczorem. Tylko 1 stycznia zachęcamy poczęstowania pielgrzymów obiadem. Tego dnia po południu wyruszą bowiem w drogę powrotną – zaznaczył.

Chęć przyjęcia pielgrzymów można zgłosić w każdej wrocławskiej parafii, a także poprzez stronę internetową www. taizewroclaw.pl lub w Centrum Przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych Taizé (ul. Piastowska 1a, Wrocław).

- Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy już otworzyli swoje serca i domy. Liczba brakujących miejsc nie jest duża. Atmosfera spotkania jest o wiele piękniejsza i bogatsza, jeżeli mamy szanse spędzić ten czas z bliźnim. Wiele obaw i uprzedzeń znika jeśli mamy choć trochę czasu na poznanie drugiego człowieka – zachęcił brat Marek.

Główny organizator zarówno zbliżającego się spotkania, jak i wszystkich dotychczasowych – Wspólnota z Taizé powstała w 1940 z inicjatywy szwajcarskiego ewangelika reformowanego Rogera Schutza. Założył on klasztor, chcąc w ten sposób zgromadzić podobnie jak on myślących protestantów różnych wyznań, którzy nietypowo dla tego odłamu chrześcijaństwa (protestantyzm odrzuca życie zakonne) działaliby na rzecz jedności Kościoła. Z czasem do Taizé zaczęli przybywać również katolicy, a ostatnio także prawosławni i dziś wspólnota z wioski we francuskiej Burgundii ma charakter prawdziwie ekumeniczny. Na jej czele stoi od sierpnia 2005, po tragicznej śmierci założyciela, brat Alois.

Od 1978 bracia z Taizé organizują co roku na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Trzykrotnie takie spotkania odbywały się w Polsce: dwa razy we Wrocławiu (1989/90 i 1995/96) i raz w Warszawie (1999/2000). W sumie młodych chrześcijan gościły dotychczas 16 miast europejskich.

ar / Wrocław

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama