Bydgoszcz: 90-lecie Liturgicznej Służby Ołtarza

Wyjątkowa rocznica zgromadziła przy ołtarzu wielu już dorosłych mężczyzn, którzy niegdyś – jako młodzi chłopcy – pojawili się w bazylice, by służyć w czasie Mszy św. Ministranci i lektorzy z parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy obchodzili jubileusz 90-lecia Liturgicznej Służby Ołtarza.

Słowa powitania do wiernych skierował proboszcz ks. Sławomir Bar CM, przywołując postać pięcioletniego chłopca, dzisiejszego świętego, Dominika Savio, służącego do Mszy św., który później został patronem ministrantów.

Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Rutkowski CM, który sam był ministrantem przy bydgoskiej bazylice, zaś okolicznościowe słowo wygłosił ks. Karol Hołubicki CM. Kapłan podczas homilii mówił, że „bycie ministrantem to powołanie”. – Być ministrantem, znaczy być sługą. Może się wydawać, że tytuł sługi nie należy do zaszczytnych, bo tak jest w języku polskim, ale słowo ministrant pochodzi od łacińskiego „minister”, co oznacza służyć, pomagać i posługiwać – tłumaczył ks. Hołubicki CM.

Warto także wspomnieć, że z grona ministrantów od początku istnienia parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy wyszło aż 27 księży.

Po zakończonej Eucharystii obecny opiekun grupy ks. Maciej Musielak CM zaprosił przybyłych gości na spotkanie przy stole zatytułowane „Ministranci wczoraj i dziś”. W trakcie jego trwania zostały m.in. wręczone odznaczenia za wieloletnie zaangażowanie i posługę we wspólnocie Liturgicznej Służby Ołtarza przy bazylice św. Wincentego a Paulo.

Gdy w 1923 r. w Bydgoszczy swoją posługę rozpoczynali Księża Misjonarze, przy tworzeniu nowej parafii brali pod uwagę powstanie grupy ministrantów, którzy będą posługiwać w czasie odprawianych obrzędów religijnych. Szybki rozwój nowej wspólnoty spowodował także znaczny wzrost grona ministranckiego. Były lata, gdy przy bazylice św. Wincentego a Paulo gromadziła się grupa ponad stu ministrantów, ale i takie, kiedy liczba ta drastycznie się zmniejszała. Jednak dzięki staraniu kolejnych proboszczów i księży opiekunów, wspólnota Liturgicznej Służby Ołtarza wciąż istnieje i prężnie działa.

jm / Bydgoszcz

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama