Caritas: zakończono czwartą edycję akcji "Trochę ciepła dla bezdomnego"

1 marca zakończyła się kolejna, czwarta edycja jesienno-zimowej akcji Caritas Polska i warszawskiej Straży Miejskiej „Trochę ciepła dla bezdomnego”.

Właśnie mija najcięższy okres dla ludzi bezdomnych, podczas którego otrzymali oni w ramach akcji ponad 3 tysiące litrów pożywnej zupy, setki wełnianych skarpet i czapek.

Dwa razy w tygodniu na dziedzińcu Caritas Polska przy ul. Okopowej pojawiała się kawalkada radiowozów Straży Miejskiej po odbiór 20 litrowych termosów z gorącą zupą, pieczywa, koców i innych ciepłych rzeczy, przeznaczonych dla tych, którzy na dłużej lub krócej znaleźli prowizoryczne schronienie w często prymitywnych warunkach.

Tak upływała zimowa noc za nocą, bo we dnie jakoś bardziej dawało się wytrzymać. Gorąca, gęsta zupa przywieziona późnym popołudniem lub wieczorem pozwoliła rozgrzać się, a jej zapach mógł niektórym przypominać normalny dom. Zżyliśmy się przy okazji z członkami patroli Straży Miejskiej, widząc ich zaangażowanie i zmęczenie, kiedy po zakończeniu pracy wracali z pustymi termosami do umycia i przygotowania do następnego wyjazdu. Przejazd przez miasto w godzinach szczytu i dotarcie przez wertepy do pustostanów i różnych leśnych zakamarków wymagało czasu i wytrwałości.

Od listopada do końca akcji kuchnie – najpierw spółdzielni socjalnej „Kto rano wstaje” przy ul. Żytniej, a potem Fundacji Pro Caritate przy ul. Okopowej – przygotowały łącznie  3.175 litrów pożywnej zupy. Rozdzieliliśmy również 70 ciepłych koców, 800 par wełnianych skarpet i 200 sztuk ciepłych czapek. Z darów, które ufundowali nasi Ofiarodawcy, jak zwykle niezawodni, korzystało ok. 400 bezdomnych.  Z zebranych funduszy wydaliśmy na jesienno-zimowe zaopatrzenie bezdomnych przebywających poza schroniskami 25.733,80 zł. Pozostała nadwyżka – 11.083,00 zł – pozostała do wykorzystania w następnym sezonie, czyli późną jesienią 2019r., gdy zakupimy dodatkowo mocne, nieprzemakalne buty i śpiwory. Buty i kurtki, które rozwoziliśmy dwa lata temu jeszcze dobrze niektórym służą w często trudnych warunkach.

Wszystkim zaangażowanym najserdeczniej dziękuje Janusz Sukiennik, koordynator akcji

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao