Crux: Polska poligonem doświadczalnym ws. zwalczania wykorzystywania seksualnego

Polska staje się poligonem doświadczalnym dobrych praktyk w zwalczaniu wykorzystywania seksualnego - tak wizytę abp. Scicluny i jego spotkanie z KEP podsumowuje amerykański portal katolicki Crux.

Chodzi o wprowadzanie w życie nowych norm prawnych, które papież Franciszek ogłosił w liście apostolskim „Vos estis lux mundi”, a dotyczące m.in. krycia przypadków pedofilii w Kościele.

Autorka tekstu, Paulina Guzik przypomina słowa sekretarza pomocniczego Kongregacji Nauki Wiary, że Franciszek „po raz pierwszy w historii Kościoła” wprowadził obowiązek zgłaszania przypadków wykorzystania odpowiednim organom. Maltański hierarcha wyjaśnił biskupom, że nowe prawodawstwo „może stać się mieczem”, gdyż pociąga do odpowiedzialności tych hierarchów, którzy na pierwszym miejscu stawiali reputację Kościoła, a nie dobro ofiar. Ofiary wykorzystywania „nie są wrogami Kościoła”, tylko „zranionymi owcami”, cytuje dziennikarka słowa abp. Scicluny z wywiadu dla TVP.

Śledząc historię Polski, hierarcha zauważył, że cierpiała ona z powodu wierności Stolicy Apostolskiej. Teraz nadszedł czas, by by być wiernym temu, o co nas prosi papież Franciszek i przejść „od miłych słów do dobrej praktyki”.

Guzik cytuje również słowa abp. Scicluny z jego szkolenia dla diecezjalnych delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży. - Zwykliśmy mówić w Kościele: „Nie mówmy o wykorzystywaniu seksualnym, by nie wywoływać zgorszenia”. Ale co jest teraz bardziej gorszące? Mówienie o tym, czy krycie tego?” - pytał retorycznie sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary.

pb (KAI/cruxnow.com) / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama