Forum Ekonomiczne w Krynicy o pomocy humanitarnej (galeria)

Przedstawiciele Iraku, Syrii, Mali i Ukrainy wzięli udział w kolejnym panelu Caritas Polska podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój. Gościem specjalnym był minister w kancelarii premiera, Michał Woś, odpowiedzialny za pomoc humanitarną.

Paneliści dyskutowali na temat pokonywania barier gospodarczych na terenach po konfliktach jako naturalnym kroku po udzieleniu umęczonym społeczeństwom pomocy humanitarnej.  

O polskiej pomocy dla terenów zdegradowanych działaniami wojennymi mówił minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś. „Potrzebującym wsparcia oferujemy pomoc finansową, materialną, medyczną. Pomagamy na miejscu, zwłaszcza po kryzysie migracyjnym w Europie. To realna forma pomocy konkretnym osobom, rodzinom w potrzebie a długofalowo kształtowanie postaw społecznych, mechanizmów radzenia sobie po kryzysie, odbudowy lokalnych struktur. Polska pomoc dociera na Ukrainę, na Bliski Wschód, do Afryki”.

 „Codziennie słyszymy o wojnach, niepokojach w różnych częściach świata i myślimy o tych ludziach, którzy tam są, a którzy w pewnym momencie powinni podnieść się z tego dramatu i znów żyć normalnie. Caritas Polska zajmuje się człowiekiem od urodzenia do naturalnej śmierci. Realizuje również programy humanitarne na terenach objętych kataklizmami czy działaniami zbrojnymi. Jak wpierać te zdegradowane społecznie i materialnie tereny aby przywrócić je na mapę gospodarczą? Czy może być biznes miłosierny?” – pytał szef komunikacji Caritas Polska, Robert Kazimierski.

 „Jak mówi papież Franciszek, inwestujmy nie tyle w biznes czy programy, ale w ludzi. W 2004 roku byłem księdzem w małej parafii w południowym Iraku” – wspomina Baszar Matti Wardah, arcybiskup z Iraku. „Przed naszym kościołem podłożono samochód pułapkę. Wybuchł w czasie odprawiania mszy, huk i skala zniszczeń jest trudna do opisania. Zapytano mnie jaka będzie moja odpowiedź na to, odparłem, że budowa szkoły w tym właśnie kościele, gdzie będę uczęszczać dzieci z sąsiednich okolic. 95% uczniów dzisiaj jest szyickimi muzułmanami. Od czasu założenia szkoły nie nastąpił żaden atak na kościół czy sąsiednie budynki. Wszyscy poczuli odpowiedzialność za wspólne dobro. To co może zmienić regiony dotknięte konfliktem to inwestycja w ludzi, w ich przyszłość. Ci co dołączali do ISIS, to byli młodzi ludzie, którzy nie mieli perspektyw, nie mieli okazji uczyć się w jakimkolwiek systemie edukacji. Czego potrzebuje przeciętny Irakijczyk aby utrzymać się z pracy własnych rąk? – dopytywał moderator panelu. - Dzięki nauce krytycznego myślenia, pojawia się perspektywa dobrej pracy, dzięki niej przychodzi stabilizacja. Inwestycja w ludzi, w ich edukację, to inwestycja w rozwój i dobrobyt całego społeczeństw” – odpowiedział arcybiskup Wardah.

Mara Moussa Josep, były premier Mali - jako szef rządu w latach 2014-2015 musiał borykać się z następstwami okrutnej wojny domowej w swoim kraju. Na pytanie czy zapraszając kapitał zagraniczny do swojego kraju, który był tuż po wojnie domowej, często słyszał od zagranicznego biznesu słowo „nie”, wskazał na opór z jakim się spotkał, zaznaczając pełne zrozumienie dla świata biznesu, który obawiał się inwestowania w niestabilnym kraju. Podkreślał odbudowę szkolnictwa jako priorytet swoich działań. Poza szkołą istotnym segmentem odbudowy były instytucje państwowe. Biznes potrzebuje stabilności.

Goście z Ukrainy, Anna Korshunova, prezes, organizacji pozarządowej Biały Ptak oraz prezes Zrzeszenia Ukraińskiego Biznesu w Polsce podkreślali potrzebę reform gospodarczych w kraju. Zawracali uwagę, że dziś są beneficjentami pomocy międzynarodowej, zwłaszcza na terenach objętych wojną w Donbasie a dobrze działająca sfera biznesowa jest dla kraju i społeczeństwa szansą na samodzielność.

Syryjczyk Nabil Antaki, dyrektor The Blue Marists podziękował Caritas Polska oraz polskiemu rządowi za wsparcie dla Syrii. ”Sytuacja w Aleppo jest nadal dramatyczna, wojna nie daje przestrzeni aby biznes rozwijał się w sposób stały i ciągły. Sprawdza się realizowany w Syrii program mikrograntów. To możliwość wyboru najbardziej rokujących projektów lokalnych i ich dotację. A małe biznesy dają utrzymanie całym rodziną, szansę na edukację dzieci, normalne życie” – zaznaczył.

Pomoc Caritas Polska na terenach po konfliktach zbrojnych koncentruje się na dostarczeniu i właściwej dystrybucji żywności, wody pitnej, odzieży, leków, środków higieny osobistej oraz zapewnieniu schronienia osobom, które utraciły mieszkania czy domy. Elementem niezbędnym do uniezależnienia się od pomocy humanitarnej jest zapewnienie pracy, rozwoju osobistego.

Caritas - Aktualności z Syrii

O pomocy Caritas Polska w Syrii, realizowanej w ramach mikroprojektów

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao