Jasna Góra: paulińskie spotkanie formacyjne 'Młodzi ojcowie'

Od wczoraj na Jasnej Górze trwa spotkanie formacyjne dla paulińskich kapłanów, będące elementem ich formacji stałej

2019-10-09 'Młodzi ojcowie' - spotkanie formacyjne

Kaplica Matki Bożej. Spotkanie 'młodych' ojców paulinów. Na Jasnej Górze rozpoczęło się dziś kilkudniowe spotkanie formacyjne paulińskich 'młodych' ojców. Zjazdy dla kapłanów organizowane są dwa razy w roku przez pierwszych pięć lat od święceń prezbiteratu.

Dla wielu z nich, jak przyznaje o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów, powrót do macierzystego klasztoru to okazja do wymiany doświadczeń duszpasterskich, a także zawierzenia swojej dalszej posługi Matce Bożej Jasnogórskiej. „Przybywają, by umocnić się w swoim paulińskim powołaniu, żeby mieć właśnie te siły duchowe, żeby dalej realizować, ale także wymienić się doświadczeniami w pracy duszpasterskiej - mówi o. Lukoszek - To spotkanie ma wymiar taki, aby poszerzyć swoją wiedzę, wiadomości. Wiadomo, że świat idzie do przodu i ciągle musimy zdobywać nowe umiejętności, ażeby sprostać wyzwaniom, które ciągle na nowo przed nami powstają”.

W jesiennej sesji do sanktuarium przybyło kilkunastu paulinów, w tym dwóch z placówek zagranicznych - Słowacji i Niemiec. O. Jacek Chamernik od dwóch lat pełni posługę duszpasterską w Bawarii. Jego doświadczenie pracy w trzech parafiach jednocześnie pokazuje największą potrzebę tamtejszego Kościoła: „Księży jest mało, cierpimy na brak powołań niemieckich kapłanów, ale próbujemy w jakiś sposób ludziom pomagać. Jest trudno, to są misje, wiadomo, że praca na trzech parafiach zabiera dużo czasu, ale mimo wszystko próbujemy się odnaleźć jako duszpasterze i jako zakonnicy”.

W trakcie trzydniowego spotkania obok wspólnotowej Mszy św. przewidziano część formacyjną i wykładową.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao