Jasnogórscy paulini świętują

Co roku ojcowie i bracia paulini przywołują postać swojego patriarchy św. Pawła I Pustelnika. Wspólnotowo świętują uroczystość ku Jego czci, oraz święto Królowej Pustelników. Przez 9 dni biorą udział w nowennie ku czci patriarchy, tzw. „Pawełkach”.

Dziś, 15 stycznia paulini odprawiają uroczystą wspólnotową Mszę św. Ojcowie i bracia zgromadzeni przed Cudownym Obrazem Matki Bożej wraz z generałem Zakonu ponawiają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Jutro  - 16 stycznia, święto Królowej Pustelników, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską jako wyraz wdzięczności za opiekę Maryi nad Zakonem paulińskim. W prawodawstwie Zakonu paulinów czytamy, że „Maryja wycisnęła zasadnicze znamię na duchowości Zakonu, jego pracy i dziejach”. Dlatego też w święto Królowej Pustelników wspólnota paulińska ponawia Akt Zawierzenia Zakonu Maryi.

Ostatnie nabożeństwo „Pawełek” (trwających od niedzieli 13 stycznia) z licznym udziałem wiernych zostanie odprawione w niedzielę, 20 stycznia o godz. 16.15 pod przewodnictwem bpa seniora Antoniego Długosza 'biskupa dzieci'. Ostatnie nabożeństwo tzw. „zewnętrzne” połączone jest z błogosławieniem dzieci, ponieważ św. Paweł jest patronem dzieci. Najmłodsi otrzymują także przygotowane przez paulinów upominki w postaci obrazków i słodyczy.

/za o. Stanisław Tomoń- BPJG/

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao