Już w przyszły poniedziałek Światowy Dzień Chorego

Za niespełna tydzień – 11 lutego Kościół obchodzi 27. Światowy Dzień Chorego

Za niespełna tydzień – 11 lutego Kościół obchodzi 27. Światowy Dzień Chorego. W tym dniu w archidiecezji warszawskiej biskupi odprawią Msze święte w szpitalach i spotkają się z pacjentami. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących i zwrócenie uwagi na ich potrzeby.

Kard. Kazimierz Nycz o godz. 8.00 odprawi Mszę św. w Szpitalu na Solcu, natomiast biskup pomocniczy Rafał Markowski o godz. 15.00 w Centralnym Szpitalu Klinicznym na Banacha.

Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Chorego jest werset z Ewangelii wg św. Mateusza „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8). Parafie w ten dzień szczególnie modlą się za chorych i cierpiących. W niektórych, już w poprzedzający ten dzień weekend zostaną odprawione Msze św. z udziałem chorych.

Wolontariusze, którym w tegorocznym orędziu wiele uwagi poświęca papież Franciszek, pomogą dotrzeć im do kościoła na Msze i spotkania organizowane przez parafie. W parafii św. Rafała i Alberta w Warszawie, przy ul. Gwiaździstej 17 w niedzielę od godz. 9.30 będzie można honorowo oddać krew.

W ciągu całego roku opiekę duchową osobom chorym zapewniają przede wszystkim parafie. Księża odwiedzają chorych z posługą sakramentalną. Tam, gdzie jest taka potrzeba, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej zanoszą ją chorym i starszym do domów częściej. Chorych odwiedzają też wolontariusze z parafialnych Caritas.

Ponadto w szpitalach na terenie archidiecezji warszawskiej posługuje ok. 30 kapelanów szpitalnych. Są wśród nich zarówno księża diecezjalni, jak i wielu zakonników m.in. jezuici, orioniści i kamilianie.

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II i odtąd jest obchodzony w całym Kościele 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W tym roku jego centralne obchody odbędą się w dniach 9-11 lutego w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości. Papieskim wysłannikiem na te obchody będzie kard. Patrick D’Rozario z Bangladeszu.

 

Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej

    
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama