Katowice: Orszak Trzech Króli już za dwa dni!

W uroczystość Objawienia Pańskiego w kilkuset miejscowościach naszego kraju wyruszą Orszaki Trzech Króli. Arcybiskup Wiktor Skworc, zwracając się do swoich diecezjan, podkreślił wagę i znaczenie tego święta.

6 stycznia br., w uroczystość Objawienia Pańskiego kolejny raz bezpośrednio po Mszy św. celebrowanej w katedrze Chrystusa Króla o godz. 12.00 wyruszy na ulice Katowic Orszak Trzech Króli. 

Zwracając się do jego uczestników metropolita katowicki abp Wiktor Skworc napisał m. in.: „Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana także świętem Trzech Króli, to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. W tradycji wschodniej uroczystość ta nazywana jest Epifanią, czyli objawieniem się Boga człowiekowi w Jezusie Chrystusie. W związku z tą uroczystością organizuje się tzw. Orszak Trzech Króli, który jest z entuzjazmem przygotowywany przez mieszkańców wielu miejscowości naszego kraju. Tworzy się nowy zwyczaj rodzinnego i wspólnotowego przeżywania w przestrzeni publicznej święta Trzech Króli, któremu towarzyszy śpiew kolęd i artystyczne odtwarzanie biblijnej historii Narodzenia Pańskiego i pokłonu Trzech Króli”.

 

Przypominając, że tegoroczne Orszaki Trzech Króli odbywają się pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi” metropolita katowicki zaapelował: „Wraz z Trzema Królami idźmy naszymi ulicami z pragnieniem w sercu i modlitwą na ustach, by Nowonarodzony Pan odnawiał – mocą Ducha Świętego – oblicze ziemi, oblicze naszej Ojczyzny i Ojcowizny, by odnowił każdego z nas swoją duchową obecnością. Wobec tajemnicy Boga, który w bezmiarze swej miłości zechciał stać się człowiekiem, otwórzmy swe serce na radość wielką, która staje się naszym udziałem i śpiewajmy wraz z aniołami: Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. Bądźmy świadkami tej prawdy! Każdy z nas może ofiarować Nowonarodzonemu jakiś dar”.

Abp Skworc wskazał, że najlepszym darem jest ofiarowanie samego siebie, swojego czasu i obecności.

Orszaki, organizowane przez poszczególne parafie, miasta i wspólnoty odbędą się w wielu miejscowościach archidiecezji katowickiej, dlatego metropolita katowicki, zapraszając do wzięcia w nich udziału, wyraził nadzieję, że i tym razem te uliczne jasełka zgromadzą tysiące mieszkańców na wspólnym kolędowaniu.
« 1 »

reklama

reklama

reklama