Katowice: wyruszył „Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski”

Marszałek województwa, wojewoda śląski oraz metropolita katowicki pojechali wraz z ponad 200 innymi przedstawicielami Górnego Śląska specjalnym pociągiem z Katowic do Warszawy.

Na miejscu spotkają się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Wydarzenie związane jest z obchodami stulecia Powstań Śląskich.

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego tuż przed odjazdem zwrócił uwagę, że w pociągu jedzie Zespół „Śląsk”, grupy rekonstrukcyjne, młodzież oraz przedstawiciele świata kultury, nauki i życia społecznego. Podkreślił, że celem podróży jest poszerzanie wiedzy o Powstaniach Śląskich oraz ich znaczeniu dla Polski. – Myślę, że na Śląsku dobrze znamy te wydarzenia, ale w kraju ta wiedza nie jest tak powszechna – mówił. – Chcemy oddać hołd powstańcom, bo dzięki nim jesteśmy częścią Polski – dodał.

Wśród podróżujących znalazł się także minister Grzegorz Tobiszowski. – Uroczystości związane z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich to piękne dopełnieni obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mam nadzieję, że ten śląski akcent będzie coraz mocniej widoczny podczas państwowych uroczystości w całym kraju – powiedział.

W Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą spotkają się reprezentanci mieszkańców Górnego Śląska i wspólnie oddadzą hołd bohaterom walki o polskość Śląska.

Wśród podróżujących pociągiem jest też metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz grupa uczniów – laureatów konkursu historycznego „Klasówka powstańcza”. Sam pociąg posiada natomiast specjalną oprawę graficzną przypominającą wydarzenia, które rozgrywały się na Górnym Śląsku przed stu laty.

“Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski” – to inicjatywa marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego, który zaprosił do pociągu przedstawicieli Kościoła, świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów i sektora pozarządowego. Ma przypominać o niezwykle ważnych historycznie wydarzeniach, jakimi były Powstania Śląskie.

ks. sk / Katowice

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao