Kilkudniowa żałoba po tragedii w Tatrach

Modlę się i proszę o modlitwę o życie wieczne dla zmarłych, ukojenie bólu dla pogrążonych w żałobie i powrót rannych do zdrowia. - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Odwołane imprezy kulturalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, a także koncert Piaska i Kasi Kowalskiej na Gubałówce. Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula ogłosił żałobę w mieście po wczorajszej tragedii w Tatrach, w której zginęło według ostatnich ustaleń 5 osób. Żałoba potrwa do niedzieli 25 sierpnia.

– Zwracam się do wszystkich organizatorów imprez o charakterze rozrywkowym, kulturalnym i sportowym z apelem o ich odwołanie bądź ograniczenie w czasie trwania żałoby – prosi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. – Łączę się w bólu z rodzinami ofiar i wszystkimi poszkodowanymi, proszę także mieszkańców o modlitwę w ich intencji – mówi zakopiański burmistrz.

Na znak żałoby przed Urzędem Miasta Zakopane zostały wywieszone i opuszczone do połowy masztu flagi państwowe i miejskie. Odwołana została także część artystyczna Koncertu Finałowego 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Na apel burmistrza szybko odpowiedziały władze Polskich Kolei Linowych, które organizują Festiwal Hej Fest na Gubałówce. W sobotę mieli tam wystąpić artyści polskiej muzyki rozrywkowej Kasia Kowalska i Andrzej Piaseczny. Najbliższa odsłona festiwalowa została odwołana. Nie odbędzie się też wiele punktów Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

W wyniku popołudniowej burzy w Tatrach, a także piorunów w rejonie Giewontu ucierpiało kilkadziesiąt osób, są także ofiary śmiertelne, również po stronie słowackiej Tatr. Poszkodowani przebywają w kilku szpitalach na terenie Podhala i Małopolski. W Zakopanem jest premier Mateusz Morawiecki oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W intencji ofiar w Tatrach modlili się górale ze Związku Podhalan w sanktuarium na Krzeptówkach.

O swym współczuciu dla rodzin i znajomych ofiar dzisiejszej tragedii w Tatrach, a także modlitwie w ich intencji zapewnił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Na swoim koncie Twitter przewodniczący KEP napisał:

“Ze smutkiem przyjąłem informację o tragicznych wydarzeniach w Tatrach. Przesyłam rodzinom i znajomym zmarłych oraz poszkodowanych wyrazy współczucia. Modlę się i proszę o modlitwę o życie wieczne dla zmarłych, ukojenie bólu dla pogrążonych w żałobie i powrót rannych do zdrowia.”

KAI | Zakopane

 
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama