reklama

Kompendium nauczania Kościoła na temat patriotyzmu

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zaprezentowano Kompendium nauczania Kościoła katolickiego „Naród – Ojczyzna – Patriotyzm”. Opracowanie na temat chrześcijańskiego rozumienia patriotyzmu zawiera zbiór wypowiedzi Magisterium Kościoła wraz z komentarzem.

Kompendium przygotował zespół ekspertów z dziedziny katolickiej nauki społecznej, skupionych wokół Katedry Katolickiej Nauki Społecznej i Socjologii Religii Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Jednym z redaktorów naukowych jest ks. dr hab. Grzegorz Sokołowski, Prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne.

„Postanowiliśmy zebrać te wszystkie wypowiedzi Kościoła, które dotyczyły narodu, ojczyzny, patriotyzmu, nacjonalizmu, żeby nie było jakiś niedomówień jak Kościół określa te właśnie pojęcia, żeby każdy mógł sięgnąć do źródła, do dokumentu i znaleźć odpowiedź na to pytanie jak przez te lata, przez ponad 100 lat Kościół podchodził do patriotyzmu” - powiedział ks. Sokołowski.

Choć tematykę patriotyzmu podejmowało wcześniej wielu autorów, to jednak brakowało całościowego spojrzenia na to zagadnienie w świetle katolickiej nauki społecznej.

Teksty Kompendium, jak zauważył we wstępie do tego opracowania abp Józef Kupny, przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, mogą służyć nauczycielom, kapłanom oraz wychowawcom w ich pracy z młodzieżą. Mogą być także pomocą chrześcijańskim politykom i samorządowcom w ich działalności politycznej i publicznej na rzecz dobra wspólnego w zgodzie z zasadami etyki chrześcijańskiej.

Źródło: Rafał Łączny (KAI) / vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao